EğitimKocaali

Kitap okuyana ödül

 

Kocaali Hürriyet İlkokulu’nda öğrencileri kitap okuma alışkanlığının artırılması için ödüllü okuma kampanyası başlatıldı. Kocaali sivil toplum Platformu’nun sponsor olduğu projede dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilecek.

 

OKUMA ALIŞKANLIĞI

Kocaali Hürriyet İlkokulu öğretmenleri, öğrencilerin okuma alışkanlıklarının gelişmesi ve okuduklarını anlama ve aktarma yöntemlerini öğrenebilmeleri için bu yıl farklı bir program uygulayarak öğrencileri motive etmeyi amaçladı. Dördüncü sınıf öğrencileri arasında yapılacak olan proje kapsamında öğrenciler öğretmenlerin seçtikleri kitapları okuyarak, okudukları kitaplardan sınava girecek. Dereceye giren öğrencilere ise çeşitli ödüller verilecek. Okuma alışkanlığının artırılması için yapılan çalışmaya Kocaali Sivil Toplum Platformu sponsorluk yapacak. Konu ile ilgili konuşan Hürriyet İlkokulu öğretmenlerinden İlker Turan Ertürk  “Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla bu yıl 4. sınıf öğrencileri için yapılması planlanan ve öğretmenlerin seçtikleri iki kitap eşliğinde öğretmenlerce hazırlanacak sorulardan yapılacak sınav sonuçlarına göre dereceye giren öğrencilere hediyeleri verilecektir. Seçtiğimiz ödüllerin bir kısmının sponsorluğunu Kocaali Sivil Toplum Platformu tarafından yapılmaktadır. Seneye tüm şubeler bazında yapılması planlanan etkinliğin öğrencilerde okuma alışkanlığını olağan hale getirilmesini amaçlıyoruz. Yaptığımız organizasyonla öğrencilerimize ders kitapları haricinde okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Ancak öğrencilerimiz yaşları itibarıyla dikkat sorunu yaşayabilecekleri düşüncesiyle farklı bir yöntemle okumalarını sağlamak, okuduklarını daha iyi anlama yönünde motive etmeyi arzuladık.  Bunun içinde “Bisiklet, Paten ve Scooter” gibi bu yaştaki çocukların daha çok ilgi göstereceği araç-gereçleri ödül olarak okulumuzda sergileyerek ortaya koyduk. Haziran ayında belirlediğimiz tarihte değerlendirme, okuma sonunda yapacağımız sınavla hangi öğrencimiz okuduğunu yazıyla özetleme, anlatımla ifade etme başarısını değerlendireceğiz. Kurulumuzun 1’den 3’e kadar dereceye giren,  sıralamada kendine yer bulan öğrencilerimize   “Kocaali Sivil Toplum Platformu’nun” talebimiz neticesinde temin ettiği “Bisiklet, Paten ve Scooter’den” oluşan ödülleri vereceğiz. Ödüllerle destek sağlayan Kocaali Sivil Toplum Platformu’na ve paydaşlarıma teşekkür ediyoruz” dedi.

DONANIMLI YETİŞKİNLER

Kocaali Sivil Toplum Platformu sözcüsü Şerif Sarı ise “Platform olarak ilçemizde eksikliği ya da olması gerektiği düşünülen her konuda var olmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda geçmişte talepleri paydaşlarımızın katkılarıyla karşılamaya çalıştık.  Bugünde İlker Turan Ertürk öğretmenimizin ve mesai arkadaşlarının, geleceğimiz olan öğrencilerinin donanımlı birer yetişkin olmaları amacıyla düşündükleri bir güzel çalışmaya destek sağlamak adına okulumuzdayız. Kocaali Sivil Toplum Platformu olarak, bugüne kadar gördüğümüz eksiklikler ve bize gelen talepleri karşılayabilmek adına yaptığımız sosyal çalışmalar için yaptığımız çağrılara her zaman cevap veren paydaşlarımıza bir kez daha Kocaali Sivil Toplum Platformu sözcüsü olarak ve toplumun geleceği olan öğrencilerimize ve onları hazırlayan öğretmenlerimiz adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.