Karasu

Kitabı için yollara düştü

 

Türkiye’yi yürüyerek gezen Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Volkan Tan Danışmaz, geçtiğimiz hafta Karasu’ya geldi. Sakarya Kuzey Gazetesi’ni ziyaret eden Danışmaz, Muhabir Bahar Kaya’ya yol boyunca yaşadığı zorlukları da anlattı. Danışmaz, “Kitap yazmak için çıktığım sanat yürüyüşüme İstanbul’dan başladım” diyen Danışmaz, Karasu’ya daha öncede geldiğini ve buraya aşık olduğunu söyledi.

 

KARASU’YA AŞIK OLDUM

Türkiye’yi yürüyerek gezen Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Volkan Tan Danışmaz, Karasu’ya geldi. Sakarya Kuzey Gazetesi’ni ziyaret eden Danışmaz, mini bir sihirbazlık gösterisi yapmayı da ihmal etmedi. Karasu’yu tanıma hikayesini anlatan Danışmaz, “Yapımcılığını ve yönetmenliğini Karasulu Sanatçı Ahmet Vuran’ın yaptığı ve sinemalarda gösterime girmeyen 2005 yılında çekilen Dehşet Kampı filminde ilk başrol rolünü oynadım. Karasu’yla ilk o zaman tanıştım ve aşık oldum” dedi. Danışmaz, Karasulu başarılı antrenör Köksal Ok’un misafiri olarak buraya geldiğini belirterek, “Köksal Hocamız Karasu ve Türkiye’de çalıştırdığı tüm takımları şampiyon yapmış bir ustadır. Kendisini hem tebrik ediyor hem başarılar diliyor hem de beni misafir ettiği için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

299 GÜN 9000 KİLOMETRE

Yürümeye İstanbul’dan başlayan Danışmaz, “İstanbul’dan zikzak çizerek Artvin’e, İzmir’e, Hakkari’ye, Irak ve Suriye üzerinden Bodrum’dan kıyı şeridini tamamlayıp 299 gün 9000 kilometre yürüyerek Türkiye’nin en iyi ilçelerinden biri olan Karasu’ya geldim. Karasu 945’inci ilçem oldu. Karasu Türkiye için önemli bir konumda. Karasu’yu son gördüğümden bu yana baya gelişmiş gördüm bu da beni sevindirdi” ifadelerini kullandı. Danışmaz, “Kitap yazmak için çıktığım sanat yürüyüşünde en büyük üzüntüm ise destekçimin olmaması” dedi. Karasu’da bir gün kalan Danışmaz, rotasını İzmit’e doğru çevirerek yürümeye devam edeceğini belirtti. Danışmaz, yürüyüş esnasında çok büyük zorluklar yaşadığını ama bir o kadar da muhteşem yerler gördüğünü de sözlerine ekledi.

 

ZORLUKLAR YAŞADIM

Bugüne kadar 12 oyun yazdım, 16 oyun yönettim” diyen Danışmaz, halen kitap yazarlığını sürdürdüğünü belirtti. Danışmaz, “Tiyatrodan 2 ödül aldım ve 26 sosyal projeyi yönetme şansım oldu” sözlerini de kullandı. Yürüyüş esnasında yaşadığı zorluklardan da bahseden Volkan Tan Danışmaz, Nemrut Dağı eteğinde ve Bilecik Dağı’nda ayı ile karşılaştığını söyledi. Danışmaz, “Marmaris, Kuşadası ve Çanakkale Kaz Dağları’nda domuz sürüsü ile Hakkari Çukurca’da çakal sürüsü ile karşılaştım. Karlı, fırtınalı ve cehennem sıcağına rağmen günlük ortalama 55 kilometre yürüdüm. Otostop çekmedim ve çadır kurmadım. Doğuda genelde halkın misafiri oldum, batıda ise belediye başkanlarının misafiri olarak otellerde konakladım” şeklinde konuştu.

 

HAYALLERİMİ YAŞIYORSUN

Türkiye’yi yürüyerek gezen Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Volkan Tan Danışmaz, “Şunu belirtmem gerekir ki yürüyüşten kilo vermem gerekirken doğu halkının misafirperverliği ve konuk severliği sayesinde 8 kilo aldım. Gittiğim yerlerde insanların hangi şartlarda yaşadığını gördüm ve her gördüğüm hayatta kendime ait parçalar buldum. Bu yüzden de yazacağım kitabımın adı ‘Hayallerimi yaşıyorsun’ olacak” dedi. “Gidemediğimiz hiçbir yer bize ait değildir” diyen Danışmaz, “Yaşlanmadan Van Gölü’nü, Trabzon’da Zigana’yı, Hatay’da Amik ovasını, Kayseri’de Erciyes’i görmeden güzellikleri keşfedemezsiniz” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya