Karasu

Kendi elektriklerini kendileri üretecek

 

Or-Köy projesi kapsamında Karasu Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde Karasu’nun üç mahallesinde güneş enerjisinden elektrik üretmeyi planlayan sistem yürürlüğe girdi. Resuller, Kızılcık ve Paralı mahallelerinde güneş enerjisinden elektrik üretimi başlayacak.

 

SAKARYA’DA İLK

Karasu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından takip edilen ve güneş enerjisinden elektrik üretmeyi amaçlayan proje Sakarya’da ilk kez Karasu’da uygulanıyor. Resuller, Paralı ve Kızılcık mahallelerine kurulan güneş enerji panelleri sayesinde bu mahalleler kendi ihtiyacı olan elektriği kendileri üretecek. Resuller’de ilk olarak 10 hane kendi elektriğini üretmeye başlayacak. Bu sayı Kızılcık ve Paralı mahallelerinde 5’er hane olacak. Hanelerin fazla ürettiği elektrik ise mahsuplaşma usulüne göre şebekeye verilecek ve ailelere ek gelir de sağlanmış olacak.

 

PROJE YAYGINLAŞACAK

Resuller’de düzenlenen törenin ardından bir açıklama yapan Mahalle Muhtarı Yusuf Sağır, “Bu proje için mahallemizin seçilmesi bizim için de bir şans. Güneş enerji panellerinin yarısı hibe olarak verildi. Diğer yarısını taksitle 7 yılda ödeyeceğiz. Zaten panellerin ürettiği elektrik taksitlerin ödenmesine yardımcı olmuş olacak. Projeyi kısa süre içinde tüm mahallemize yaymak ve doğal kaynaklardan gelir elde etme imkanımız olacak. Vatandaşlarımızın Or-Köy hizmetlerinden faydalanması adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

DOĞAL KAYNAKTAN GELİR

Tüm dünyada enerji krizinin yaşanmaya başladığı süreçte bu projenin hayati öneme sahip olacağını söyleyen Muhtar Sağır, “Bu proje sayesinde ülkemizin enerji açığının da önüne geçilmiş olacak. Bu proje kendi kendini büyüten bir yapıda olacaktır. Enerji krizlerinin tüm dünyada tartışıldığı bir ortamda bu gibi projelerin yaygınlaşması gerekiyor. Tüm vatandaşlarımızın zaman içinde uygulamaya dahil olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.