Köşe Yazıları

Kenan Tiryaki, “Türklük sembolünü tescillenmesi”

Avrupa’da ilk sekiz takım arasına girmek bence büyük başarı ve gelecek için çok daha iyi planlar yapmanın vakti geldi çattı.
Çok genç bir kadromuz var önümüzdeki uluslararası turnuvalarda bu takım çok işler yapacak. Bir tek farkla. Takımın başına acilen, huyumuzu suyumuzu ve dilimizi duygularımızı ruh halimizi bilen bir Türk hoca lazım.
Çeyrek finale kalma maçı olan Avusturya karşısın da en doğruya yakın bir kadro ile sahaya çıktık. İyi mücadele ettik ve müsabakayı 2-1 kazandık. Bu uluslararası maçta ilkler yaşandı. Stoperimiz Merih Demiral 2 gol atma başarısını gösterdi. Peki başka neler yaşandı dersiniz?
Maçın bitmesi ile birlikte çeyrek finale kalma başarısı gösteren milli takımımızın oyuncuları sevinç gösterileri yaparken, golleri atan Merih o attığı gollerin ve çeyrek finale kalma sansını elde ettiğimiz için “bozkurt” işareti yaparak sevincini dile getirdi.
Yankısı maçtan sonra geldi. Ve Alman hükümetinin başvurusu üzerine UEFA oyuncumuza soruşturma açtı ve iki maç oynamama cezası verdi. Diğer müsabakalar da sevinçlerini dile getiren ve istavroz çıkaran yabancı oyunculara aynı ceza verilmedi ve para cezası ile geçiştirdiler. Bir başka maçta seyircilere cinsel organlarını gösteren futbolcuya hiç bir ceza vermediler.
Yani UEFA yanlı tutumunu bir kez daha göstermek kaydı ile işi “haç hilal” savaşına dönüştürdü. Oysa bu sadece bir spor müsabakası idi. Beğenin ya da beğenmeyin Her milletin kendine özgü bir temsili karakteri vardır. Ayı horoz aslan vs. vs. gibi.
Türk milletinin de Dünya var olalı ve dünyaca kabul edilmiş temsili bir figürü var ve bu figür BOZKURT’TUR.
Vallahi ister kabul edin yada etmeyin ki içimizde meğer ne çok muhalif ses varmış. Ağızlarına ne geldiyse yazdılar çizdiler söylediler. Bu CAHİL guruplar tarih boyunca her zaman vardı ve var olacaklar. Ve inanın hep CAHİL kalmaya da mahkum olacaklar. Sevinç işaretini iki parmakla yapanlara ses yok, Sırpların üç parmakla yaptıkları katliam işaretini yapanlara tık yok. Ama bir futbolcumuz sevinç ruh halini bozkurt yaparak gösterdiği için ne faşistliği kaldı ne de ırkçılığı.
Özellikle son yirmi iki yıldır Arap kültürü milliyetçiliğinin benimsendiği ve sürekli insanların beynine sokulmaya çalışılan bir ülkede, masumane yapılmış bir sevinç işareti başta UEFA olmak üzere birilerine çok kötü dokundu…
Başka ifade belirtecektim ama fair-plsy ruhuna aykırı olur ve UEFA bana da yazmama cezası verir diye çekindim biraz!
Bu düşünce sahipleri TÜRK olmayı kabul etmeye bilirler bu gayet normal, bizde Arap olmayı ve Arap kültürünü istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Çünkü bu topraklar bin yıldır TÜRKTÜ ve sonsuza kadar da öyle kalacak.
Şunu kabul etmek değil de saygı duymak mümkündü, ya bu bir futbol karşılaşması sevinci başka bir simge ile örneğin kalp işareti ile yapsaydı iyi olurdu, diye eleştiri yapılsaydı eyvallah. Ama maalesef öyle olmadı ne ırkçılığımız kaldı ne faşistliğimiz. Ettikleri hakaretler de cabası. Neyse biz onlar gibi tutum ve davranış sergilemeyelim. En azından insan olduğumuzu unutmayalım etnik kökenimiz ne olursa olsun. Anayasamız gereği etnik yapısı ne olursa olsun herkes Türk’tür. Nokta.
Kabul etmeyenler doğru Marko paşaya.
Aslında bir bakıma Almanya’ya teşekkür etmek lazım. Bu şikayeti yaptıkları için. Şöyle ki; bozkurt işaretinin Türklere ait bir sembol olduğunu TV başındaki milyarlara öğretmiş oldular. Tescillenmiş oldu böylece. Bir şey daha oldu bu arada. Bu işaretin sadece bir siyasi partiye ait olmadığı Türk milletinin ortak bir işaret sembolü olduğu da anlaşılmış oldu böylece.
Ve son maçımız da iyi mücadele etmemize ve Hollanda’dan daha çok pozisyon üretmemize rağmen Hollanda’ya 2-1 yenilerek Avrupa kupasından elendik. Bu konuyu haftaya çok geniş bir şekilde işleyeceğim.
Bu turnuvanın bizim açımızdan en büyük kazanımı bozkurt işaretinin dünyaca Türk milletine ait bir sembol olduğunun Almanya’nın baş vurusu ve UEFA’nın Merih Demiral’a iki maç ceza vermesi ile bir kez ve son kez tescillenmesi oldu.
Bana sorarsanız eğer bu durum Avrupa şampiyonu olmaktan çok daha önemli çünkü Dünya şampiyonu olduk bu bozkurt sembolü noktasında.
Tanrı vermiş iki göz biri eğri biri düz.
Ne dememek mi istiyorum?
Anlayan çoktan anladı bile
Sağlık ve esenlikle.