Köşe Yazıları

Kenan Tiryaki, “Türk tokadı”

Türk tokadı

Yedi düvelin yenemediği Türkiye cumhuriyetinin kurucusu ve Türk’ün Başbuğ Atatürk’ü bir b*devi ülkesi üç kuruş para için yenebileceğini sandı.

Futbolda çok kötü günlerden geçiyoruz malumunuz ama geçtiğimiz cuma akşamı yaşadığımız olay çok uzun zamandır iki kutba ayrıştırılmış ülkemiz insanlarını yeniden tek yumruk olarak kenetledi.

Neydi olay bir kez daha hatırlayalım.

Uzun uzun itirazlara rağmen Süper kupanın final maçının Suudi Arabistan da oynanması için bütün planlar yapılmış oynanması gereken maç için her şey normal gidiyordu. Bu maçın Arabistan’da oynanmasını onaylayan siyasi ERK ve TFF Başkanı ve haliyle yönetimi dışında bu durumu onaylayan tek bir Allah’ın kulu yoktu ülkemizde.

Suudi Arabistan, maça yedi sekiz saat kala bir takım “emirler ve yasaklar” talimatını TFF’ye ve kulüplere bildiriyor, yapılan sözleşmede yer almayan ve kendi kafalarına ve ülke çıkarlarına yönelik ayrıca yüce Türk milletini dünyaya karşı küçük düşürmeye yönelik.

Neymiş efendim İstiklal marşı okunmayacakmış, Ne mutlu Türk’üm diyene ve yurtta sulh cihanda sulh yazılı pankartla sahaya çıkılmayacakmış ve Atatürk baskılı tişörtlerle sahaya çıkıp ısınma yapamazsınız diye…

E işte üç kuruş dolar için sen gider elin para babalarına ve krallık rejimi ile totoliter bir rejim ile ve bir ailenin hanedanlığı ile yönetilen bir ülkenin önünde el pençe divan durursanız olacağı buydu.

TFF böyle yaptığı için sadece talimat alıyor ve aldığı talimatları ve emirleri Fenerbahçe ve Galatasaray kulübü başkanlarına kabul ettirmeye çalışıyorlar maç saatine bir saat kalıncaya dek.

TFF’nin Suudi yetkililerine en küçük bir tepki koymadığı ve işi yumuşatmaya çalıştığı bir ortamda unuttuğu bir şey vardı.

Türk Milletinin asil bağımsızlık ruhu…

Ve bu ruh seksen beş milyonu arkasına alan Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri ve onları temsil eden kulüp başkanları devreye girdi ve masaya yumruklarını vurdu. Atatürk yoksa Türkiye yok ve bizde yokuz diyerek.

Suudi Arabistan siyasileri bastırıyor, diğer taraftan bizdeki bazı Ar*p sevici siyasetçiler bastırıyorlar maçın oynanması için rica minnet araya giren ricacılar! Sonunda İstiklal Marşı’nın okunmasını kabul ettiriyorlar Suudi yetkililerine.

İstiklal Marşı’nın okunmasını kabul eden Suudiler Atatürk resimleri ile ısınmalarına ve sloganlar yazılı pankartlara izin vermeyeceğini kulüplere bildiriyor ve tekrar yasak getiriyor bu seferde.

Kulüp başkanları yeniden direniyorlar ve kesinlikle sahaya çıkmıyoruz diyerek, bakanların vekillerin TFF başkanı ve yönetiminin ısrarlı baskılarına rağmen ve dört milyon avroyu ellerinin tersi ile iterek valizlerini toplayıp onurları ile otellerine geri dönüyorlar. Yurda dönüş hazırlıkları yapıyorlar.

Yani Cuma günü Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 17. kez düzenlenen Turkcell Süper Kupa’da Galatasaray ile Fenerbahçe bugün karşı karşıya gelecekti ama görünen tablo hiçte öyle değildi.

TFF’nin 2006’dan bu yana düzenlediği ve eski Cumhurbaşkanlığı Kupası formatında oynanan organizasyon, geçen sezonun Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası kazananı Fenerbahçe arasında oynanacaktı bu sezon. Geçmiş yıllarda bu süper kupa finali başka ülkelerde oynandı ama TFF hiç bu kadar gülünç duruma düşmedi.

Bu yılda TFF güya kulüplere gelir sağlamak için siz tutun gidin Süper Kupa mücadelesi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Al-Awwal Park’ta (Kral Suud Üniversitesi Stadyumu) oynanması için, bir takım siyasilerinde desteklerini alarak anlaşma yapın.

TV’lerde sosyal medyada ulusal yazılı basında yazıldı çizildi bu yanlıştan dönün diye. Cumhuriyet’in 100. yılında gelin bu süper kupa finalini ülkemizde oynatın demelerine rağmen maalesef TFF yetkilileri ve ülke yöneticileri duymadı kör ve sağır kaldılar.

Nasıl olsa eninde sonunda üç kuruş doları kabul edip bu maçın oynanacağını sandılar.

Ama unuttukları bir şey vardı Türk Milleti’nin asil ruhu ve Atatürk sevgisi…

İşte asil ruh ve Atatürk sevgisi ağır bastı ve dediğim gibi taraftarlarını arkalarına alarak iki köklü kulübümüz bindiler uçaklarına ve yurda döndüler.

Bu saatten sonra bu maçı kimin kazanacağının hiç bir önemi yok. Türk milleti kazandı Atatürk kazandı, başta Fenerbahçe ve Galatasaray olmak bütün futbol kulüplerimiz kazandı.

Şimdi yetkililer şunu yapmalı bu final maçını oynatmadan kupayı ikiye kesip kulüplerimize vermeli çünkü ikisi de analarının ak sütü gibi bu kupayı hak ettiler.

Bu saatten sonra TFF başkanı artık sağlığını bahane ederek affını! İster mi bilinmez ama benim için ve Türk milleti için bu TFF başkanı yok hükmündedir artık.

Güney Koreli bir TV sunucusu canlı yayında dedi ki, “Dünyanın birleşip yenemediği bir lideri, bir ar*p devleti yeneceğini sandı”

Çok çok şey var yazacak ama gecenin yorumu bir Güney Koreli spikere aitti.

Yüz yıl önce dünyaya bir ders vermişti Türkün başbuğu Atatürk ve silah arkadaşları, Yüz yıl sonra yattıkları mezarlardan bir ders daha verdiler. Yani ölüleri bile yetti bu kendini ve haddini bilmez emperyalist devletlerin taşeronu olan ülkelere.

Başta şehitlerimiz olmak üzere saygıyla minnetle ruhlara şad olsun.

Sağlık ve esenlik dileklerimle.