Köşe Yazıları

Kenan Tiryaki: İnsanlık dersi ve Türk Milli Takımı

İnsanlık dersi ve Türk Milli Takımı

Bir maç kazanılır ya da kaybedilir hiç önemli değil. Ama Almanya maçı başlamadan önce bizim milli takım oyuncularımız dünyaya bir insanlık dersi verdiler.

Hava çok soğuk ve seremoniden önce oyuncularımız sırtlarındaki eşofmanları çıkarıp seremoniye birlikte çıktıkları çocuklara giydirdiler üşümesinler diye.

Ve hediye ettiler kendilerine.

İşte bu asil ruh çok az bulunur ve bu özellik Türk milletinde var ve bunu maçtan önce gördük ve yaşadık.

Bu olay bana göre maçın çok önüne geçmişti ve galibiyette tadı tuzu oldu.

Çok çok iyi bir mücadele ve akıllı bir oyunla 72 yıl önce 2-1 yendiğimiz Almanya’yı 72 yıl aradan sonra yine aynı Berlin olimpiyat stadında 3-2 yendik.

72 yıl önce o gün galip gelen futbolcularımızdan başta Berlin kaplanı Turgay Şeren kaptan olmak üzere rahmetli olmuş diğer futbolcularımızın mekanları cennet olsun.

Hepsini saygıyla sevgiyle anıyoruz.

Yine bu gün aynı o ruhla sahaya çıkan ve yüreklerini ortaya koyan futbolcularımızı başta teknik direktör Montella olmak üzere bütün teknik heyetimizi kutluyorum.

Öyle hafife alınacak bir olay değil ama çokta abartmaya da gerek yok. Sonuçta bir hazırlık maçıydı.

Bu övgüleri yazarken gerçekleri de göz ardı etmeden konuya giriş yapacağım.

Oynayacağımız bir maç daha var, bir aksilik olmaz ise Galler maçını da kazanıp gurup lideri olarak Avrupa Şampiyonası’na gideceğiz görünen tablo bu.

Fakat yine tekrar ediyorum kendimize ait bir oyun sistemiz ve bir ekolümüz hala yok yok yok…

Fakat milli takımımızdaki oyuncuların özgüvenleri yeniden kazandırılmış ve maç kazanmaya inandırılmış bir oyuncu gurubu var.

Tabi bu dokunuş teknik adam dokunuşu elbette.

Şimdi burada kalkıp İtalyan teknik adamı göklere çıkarmaya hiç niyetim yok.

Kıskandığımdan da değil, milli takım bazında yabancı teknik adama karşı olduğumdandır.

Ama yine de takıma dokunuşu apaçık belli ve bu dokunuşta da epeyce bir emek var ve ben bu emeğe saygı duyuyorum.

Almanya’da Berlin stadında 72 bin bilet satılmış ve 54 bini Türk taraftarlardı. Müthiş bir destek verdiler milli takımımıza ve bu şunu gösterdi ki Almanya’da oynanacak olan Avrupa şampiyonasındaki en büyük avantajımız bu olsa gerek.

Ben son dönemlerde ülkemizdeki oynanan maçlarda bile bu kadar seyirciye oynadığımızı hatırlamıyorum.

Bunlar milli takımımızın güzel yanları idi. Ve kendini beğenmiş Almanları yenmek hazırlık maçı da olsa güzeldi, darısı Avrupa şampiyonasındaki maçlara.

Hemen kısa bir not hatırlatayım. Montella’dan önceki Alman hoca Kuntz maçı sahada canlı izlememiş evinde izlemiş. Yüreği kaldırmamıştır ve çok üzülmüştür her halde.

Gelelim TFF Başkanına.

Bu şahsiyet Türkiye Futbol Federasyon’u Başkanı mı yoksa Arabistan yada Filistin TFF Başkanı mı anlamadık gitti.

Kazandığımız maçı Ülkemize Türk Milletine armağan edeceğine “Gazze’deki İsrail katliamına karşı söylemler geliştiren Sayın Cumhurbaşkanına ve Gazze’ye armağan ediyorum” dedi.

Gazze’de bir soykırım yaşanıyor doğru.

Çoluk çocuk kadınlar ve yaşlılar öldürülüyor, doğru. Hastaneler ayırt etmeksizin ibadet haneler vuruluyor doğru. Dünya sessiz kalıyor doğru. Amma velakin, geçmiş tarihte İngilizlerle birlik olup yaralı Türk Askerlerini ülkemize gelirken tren raylarını patlatıp hepsini vurarak şehit etmelerine karşı, yine PKK terör örgütünün elebaşı bebek katili apoyu yıllarca koruyan kollayan ve teröristlere orada kaplarda eğitim vermelerine rağmen o Filistin devletinin yanında yer alan tek devlet her zaman olduğu gibi yine TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR…

Elli küsur sözde Müslüman ülke hepsi de avro ve dolar zengini ülkeler, hiç birisi yardım etmiyor ve kıllarını kıpırdatmıyorlar.

İyide kardeşim maç Türkiye Almanya hazırlık maçı, sahada ay yıldızlı Türk Milli Takımı var ve maçı kazanmışız sen kalk bu galibiyeti Gazzelilere hediye et.

Onların da çok umurundaydı zaten. Adım gibi eminim Filistinliler yenilmemiz için dua bile etmişlerdir.

Çünkü Arap ülkeleri tarih boyunca bizi hiç sevmediler ve hiç yanımızda yer almadılar. Irkçılık falan yaptığımı düşünmeyin, isterseniz düşünün ama bu tarihi bir gerçektir.

Azcık tarihi okuyup bilen bunu bilir ve kabul eder.

İngiliz casusu “imam” kılığındaki Şerif Hüseyin komutasındaki ve dört yüz yılın Osmanlı’nın himayesindeki yönetilme durumu, öç ve intikam almak için birleştirilmiş Arap ordularının, Osmanlılara o çöllerde (Yemen’de Trablusgarp’ta, Libya’da) nasıl kin ve nefret kusarak savaştıklarını bütün dünya biliyor.

Tüm bu gerçeklere rağmen TFF Başkanı çıkmış mikrofonlara bu maçı Gazze’ye hediye ediyorum diyor.

İlla siyaset yapacaklar ya en küçük bir fırsatı hiç kaçırmıyorlar.

Spor-siyaset dünyada bir tek bizim ülkemizde iç içe girmiş durumda.

O yüzden ne başarımız var ne sistemimiz var ne ekolümüz var.

Bir diğer konu ise şu süper kupa meselesi.

Her iki kulübümüzde bu konuda açıklama yaptılar ve final maçının Arabistan’da değil ülkemizde oynanması taleplerini TFF’ye bildirdiler.

Gelin görün ki Arabistan’ın (Pardon) Türkiye’nin TFF Başkanı ısrarla biz anlaşma yaptık maç Arabistan’da oynanacak diye kulüplere kafa tutuyor…

Hani bir deyim vardır ya “bindiği dalı kesmek” diye. İşte buna benzer bir durum hazırlıyor TFF Başkanı kendine ve oturduğu koltuğun ayaklarını kesiyor maalesef.

Bu gücü seçilmiş olduğundan değil, atanmış olduğundan aldığı ise su katılmamış bir gerçek.

Bakalım bu düelloyu TFF Başkanı mı yoksa Fenerbahçe ve Galatasaray Kulüpleri mi kazanacak. Fenerbahçe Kulübü Başkanı son bir açıklama yaptı dedi ki TFF zorlarsa süper kupa final maçına PAF takımı ile çıkacağız diye.

Tabi işin sonunda yüklü bir ceza almak var.

Eğer Arabistan’da oynamayı kabul etmeyip sahaya çıkmazlar ise.

Ben yine de bu iki kulübümüzün yaklaşık atmış milyon taraftarının baskısına karşı koyacağını sanmıyorum TFF Başkanının.

Bekleyip göreceğiz.

Bu arada ilginç olan Sayın TFF Başkanının Arabistan sevgisi. Bir önceki açıklamasında “kardeşimiz” diye hitap ettiğinden bu ilgi ve alakasını belli etmişti. Bu kardeş betimlemesine bir tek kendisi ve ülkemizde bir kesim katılıyor. Fakat 84 milyon nüfusumuzun yüzde doksanı buna katılmıyor. En azından benim kardeşim değil Araplar…

Buradan sayın TFF Başkanına bir hatırlatma yapayım. Burası on bin yıllık geçmişi olan Türk milletinin vatanıdır. Ve Berlin’de 72 yıl sonra Almanya’yı yenen de TÜRK MİLLİ TAKIMIDIR.

Ve Kazanılmış bu maçı hediye edecek tek adres varsa oda yüce Türk Milletidir.

Sürç-ü lisan etti diyeceğim amma yok öyle bir şey.

O hediye etme sözcüğünü bilerek kullandı ve adrese teslim mesaj gönderdi. Gönderdiği adres, alıp kabul etmiş olabilir ama Türk Milleti’nin ezici çoğunluğu bu galibiyeti ve büyük başarıyı ve tabi ki milli takımını çoktan bağrına bastı bile.

 

TFF Başkanı kendini avutsun dursun…

Sağlıcakla kalın esenlikler diliyorum.