Siyaset

Karasu’nun geleceğini çalamazsınız

 

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, 46 milyonluk kredinin yapılandırılması ile ilgili açıklamada bulundu. Süt, “Gelecek nesillere reva görülen ekstra faiz yükü, erdemsizliktir. Karasu’nun geleceğini çalamazsınız, çarçur edemezsiniz” dedi.

 

ERDEMLİĞİ KAYBETTİLER

Karasu Belediyesi tarafından 2016 yılında çekilen 46 milyonluk kredinin geçtiğimiz hafta yapılan meclis toplantısında yeniden yapılandırıldığı Belediye Başkan İshak Sarı tarafından kamuoyuna duyuruldu. CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, yeniden düzenlenen yapılandırma ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Başkan Süt, “Hayatta bir insan için en önemli şey erdemli bir kişi olabilmek ve öyle yaşayabilmektir. Fakat son yaşananlarda görüyoruz ki Karasu’daki yöneticiler yaptıkları girişimlerle erdemliğini kaybetmiş durumdadır” ifadelerini kullandı.

FAİZ YÜKÜ

Açıklamasına devam eden Başkan Süt, “Belediye’nin İller Bankası’na olan kredi borçlarını, kullanıldığı tarihlerde uygulanan faiz oranlarını da arttırmak suretiyle 2040 yılına kadar yapılandıran ve bu şekilde belediyeyi yöneten başkan ile yardımcıları görüyoruz ki erdemli insan olmak istemiyor. Kimse kusura bakmasın, hiç kıvırmadan, lafı eğip bükmeden, tam da ortasından söylüyorum. Karasu’muza, burada yaşayan vatandaşlarımıza ve gelecek nesillere reva görülen ekstra faiz yükünün yegane nedeni erdemsizliktir, erdem yoksunu yöneticilerdir. İlçemizin geleceğini karartmaya hakkınızda yok, hukukunuzda” diye konuştu.

ÇARÇUR EDEMEZSİNİZ

Karasu’nun geleceğini çalamazsınız, çarçur edemezsiniz” diyerek basın açıklamasına devam eden Başkan Aykut Süt, “Konu ile ilgili açıklama ise tam bir fecaat. Başkan lütfetmiş, belediyenin her türlü hesabının açık olduğunu ve yapılandırma ile ilgili bilgileri meclis üyeleri ve basınla paylaşmaya hazır olduklarını söylemiş. Hamasete bak, kibre bak, paçadan akıyor. Çok iyi, şeffaflık dersi vermiş, örnek vatandaş ve yönetici olduğu deklare etmiş. Ama neden zahmet etmiş ki, iktidarın gücü arkanda olduktan sonra açıklama yapmana gerek mi var” şeklinde konuştu.

KANUNU İNCELEDİM

5393 sayılı Belediye Kanunu’nu incelediğini belirten Süt, “Yapılandırma ile ilgili bilgilerin meclis üyeleri ve basınla paylaşılması yönünde yükümlülük mü var, yok. Devam ettim incelemeye aradım başkanın görev ve yetkileri arasında belediyeyi borçlandırmak veya mevcut borcu yapılandırmak var mı diye. İkisi de yok. Devamında ise Belediye Meclisi’nin görev ve yetkileri arasında ‘borçlanmaya karar vermek’, ‘bütçe ve kesin hesabı kabul etmek’, ‘stratejik plan ile yatırım ve çalışma programlarını görüşmek ve kabul etmek’ var” diyerek açıklamasına devam etti.

HESAP SORACAK

Süt, “Başkanımız yasaların kendisine vermediği bir yetkiyi gasp ederek Ankara’ya gitmiş ve Karasu’muzun geleceğini ipotek altına alacak yapılandırmaya imza atmış. Lütfen kimse belediye bu kadar borç yükü altında iken başkan ne yapacak münakaşasına girmesin. Yapılacak şey çok basit. Yiğit, doğru, dürüst, bilgi sahibi, güvenilir, kararlı, cesaretli olacak, ölçülü ve dengeli olacak, dik duracak, önünden, arkasından, ötesinden, berisinden korkmayacak. Kim ise bu borcun sorumlusu olanlardan hesap soracak. Kimsenin hakkını kimseye yedirmeyecek” dedi.

EN BÜYÜK KAZIK

Açıklamasına devam eden Süt, “Bunlar yetmedi durmayacak, siyasi erklere olan yakınlıklarını kullanarak onaylattıkları İller Bankası kredisi ile Ankara’dan gelip elle tutulur gözle görünür iş yapmadan 46 milyon TL’yi kucaklayıp giden şirketlere ve yetkililerine karşı elinden geleni ardına bırakmayacak. Hiçbir şey yapamıyorsa isimlerini tek tek açıklayacak. Çünkü 46 milyonluk ihale Karasu’ya atılan en büyük kazıktır. Kim bu kazığa ses çıkarmıyor, sahip çıkıyorsa, üç maymunu oynuyorsa ve belediyeye fazla para gelsin diye o kazığın faiz yükünü arttıranlar o vebalin ortağıdır” sözlerini kullandı.

İSTİFA EDECEK

Başkan Süt, “Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, hesap soramıyorsa hizmet edebiyatı yapmadan en azından bu ile ortak olmadığını, bu işte parmağı bulunmadığını göstermek için istida edecek, o koltuğu bırakacak” dedi. Süt, “Herkes biliyor ki, koltuğa birilerinin tensip ve takdiri ile oturanlar, yine aynı tensip ve takdir ile başka koltukların hayalini kuranlar bunun hesabını soramaz, işin ardını arkasını kaşıyamazlar. Arkası kirli olmayanlar, daha güzel bir tanımla gücünü ve yetkisini halktan alanlar ne güzel hesap soruyor. Şeffaf ve hesap veren bir belediyecilik nasıl olur gösteriyor, belediyecilikte tarih yazıyor” diye konuştu.

YAVAŞ’I ÖRNEK ALMALI

Kim peki bu yöneticiler” diyerek açıklamasına devan Başkan Süt, “Başkan Sarı’nın bugün doğan çocuklarımızı reşit olacakları yaşa kadar borç altına sokacak yapılandırmayı yapmak için gittiği Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Mansur Yavaş. Engelleme çabalarına rağmen, yolsuzlukta, çalmada, talan etmede ordinaryüs unvanını hak eden ama Ankara’yı parsel parsel Fetö’ye peşkeş çektiği için görevden el çektirilen Melih Gökçek ile şürekasına karşı vermiş olduğu mücadele örnek bir mücadeledir. Dileyen bu mücadeleyi sosyal medyadan izleyebilir. Keşke başkanımız, Mansur Yavaş’ı biraz örnek alsa” dedi.

HİKAYELERİ DİNLEDİLER

Süt, “Tabi Başkanımız, Mansur Yavaş’ın mücadelesini örnek almaz. Sadece meclis üyelerini de yanına alarak Acarlar Longozu’nu ziyarete gelen Melih Gökçek ile bir araya gelir. 25 yıllık başkanlık dönemi ile ilgili hasbihal eder. Gökçek’in Ankara’yı nasıl talan ettiği öğrenilir. Kentin girişlerine yaptığı kapıların, kentin siluetini bozan teleferiklerin, parsel satışlarının, 750 milyon doların iç edildiği Ankapark’ın, dinazor-robot heykellerinin ve birçoklarının hikayesi dinlenir. Son cümlelerim de Hz. Ömer’in veciz bir sözü ile olsun. İnandığınız gibi yaşamazsanız, Yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

90 thoughts on “Karasu’nun geleceğini çalamazsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir