Köşe Yazıları

Karasu’nun değeri olmak

 

Babam, babasını 10 yaşındayken ülkemizde tüberküloz salgını nedeniyle askerden dönüşünde kaybetmiş, dört kardeşiyle yetim kalmış, kardeşlerin en büyüğü olarak onlara abilik yapıp onları büyütmüş, okutmuş bir amcamın defterdar olmasını birinin de öğretmen olmasını sağlamıştır. Sonra kendi evlenmiş çocuklarını büyütebilmek, okutabilmek için Almanya’nın yolunu tutmuş, yıllarca Almanya’da çalışarak bizi okutmuş, abimi Türkiye’nin sayılı kardiyologlarından, yine benim beyin cerrahisi uzmanı olmamı sağlamıştır. Böyle bir fedakar, aydın bir insan olan Mehmet Erol’un çocuğu olmaktan her zaman gurur duydum.

Annem bana altı aylık hamile iken babam Almanya’ya çalışmaya gitmek zorunda kalmış, ben doğduktan bir yıl sonra izne geldiğinde doğan çocuğunu görebilmiş ve de 1969’dan 1996 yılına kadar her yıl bir ay izin ayında ancak babayı görebilerek büyüdük. Böyle zorlu şartlarda baba – anne yanımızda olmadan babaanne ile birlikte yaşayarak Kuyumcullu Köyü İlkokulu’nu bitirip sonra her gün köyden Karasu’ya gidip gelerek Karasu Lisesi’nde okudum. Lise ikinci sınıfta Karasu Lisesi’nden ayrılarak Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde lise öğrenimimi tamamladım. Yeni geldiğim Bursa Cumhuriyet Lisesi’ni üstün başarı ile bitirip Tıp Fakültesini kazanan diğer arkadaşımdan da daha yüksek puan alan iki öğrenciden biri oldum. Tüm mücadelemi anne – baba Almanya’da, kendi başımıza okuyarak mücadele ederek verdim.

Tıp Fakültesi öğrenimimi de hiç kayıp vermeden üstün başarı ile tamamladım. Fakülte son sınıfta altı ay Londra’ya giderek mesleki ve de dil eğitimi aldım. Dönüşte 1993 yılında pkk terörünün en kötü olduğu dönemde herkesin gitme istifa et gibi telkinlerine rağmen orası da benim memleketim deyip gözümü kırpmadan Şırnak ilinde mecburi hizmetimi zorlu şartlarda tamamladım. Terörün çok kötü olduğu bu dönemde Şırnak İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, Cizre Devlet Hastanesi, İdil Merkez Sağlık Ocağı, Beytüşebap Merkez Sağlık Ocağı hekimlikleri yaparak memleketime hizmetimi gururla yaptım.

Mecburi hizmet sonrası Bursa ilinde sağlık ocağında Bursa Çocuk Hastanesi’nde adli hekimlikte 112’de çalıştıktan sonra Beyin Cerrahisi İhtisasını kazanarak İstanbul’da 1997-2002 yılları arasında büyük bir başarı kaydederek tam beş yılda uzatma almadan ihtisasımı tamamlayarak Beyin Cerrahisi Uzmanı oldum.

Ülkemizin ve de İstanbul’un en önemli eğitim araştırma hastanelerinden birisi olan Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yıllarca çalışarak binlerce başarılı ameliyata imza attım.

Yaklaşık olarak 30 yıla yaklaşan meslek hayatımda yirmi binin üzerinde ameliyat yaptım, büyük bir özveriyle hastalarıma şifa dağıttım, memleketime hizmet ettim hala daha bu hizmetime devam etmekteyim.

Gerek asistanlık dönemimde gerekse uzmanlık dönemimde memleketimden bana gelen veya ben memleketimde iken bana başvuran binlerce hemşerime yardımcı oldum, sorunlarını çözmeye çalıştım.

Op Dr. Melih Erol, Beyin Cerrahisi camiasında tanınan saygı duyulan bir DEĞERDİR.

Op Dr. Melih Erol, bu memlekete mecburi hizmetinden beyin cerrahisi uzmanlığına kadar çeşitli kademelerinde özveriyle hizmet etmiş hala daha hizmet eden bu devletin bu ülkenin DEĞERİDİR.

Op Dr. Melih Erol, Sağlık Bakanlığı’nın meslekte 30 yılını tamamlamış tecrübeli bir DEĞERİDİR.

Op Dr. Melih Erol, Kuyumcullu köyünün yetiştirdiği Karasu’nun DEĞERİDİR.

Op Dr. Melih Erol, milliyetçi, muhafazakar, Atatürkçü bir DEĞERDİR.

Bunları niye yazıyorum diyeceksiniz şimdi…

Geçenlerde bir video ve de bir iki liste yayınlandı, ‘Karasu’nun değerleri’ diye. Oraya siyasi nedenlerden dolayı mı ismim konmadı onu merak ettim. Yoksa liste için aylarca uğraştığını söyleyen arkadaş, geçen yerel seçimlerde adaylığımızdan dolayı bizi hala kendi partisinin adayına potansiyel bir tehlike olarak görüyor ya da başkandan mı icazet alamadı…

Her neyse değer olmak kolay değildir. Uzun yıllar gerektirir, emek gerektirir… Halkın gözünde takdir gerektirir, mütevazilik gerektirir, vizyon gerektirir. Bırakında buna bir, iki kişi karar vermesin HALK karar versin, zaten verecekte…

Her hafta hastalık yazarak içinizi karartıyordum, bu haftada böyle olsun dedim… Kalın sağlıcakla…