EkonomiKarasu

Karasu’dan tüm Türkiye’ye

 

Karasu’da 12 önce kurulan Karasu Çelik Kapı firması üç bölgede faaliyet göstermeye başladı. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde toptan kapı satışı yapan firma, kendi ürettirdiği ürünleri bir günde müşterilere gönderiyor. Firma Sahibi Ömer Yavuzyiğit ile sektörü, hedeflerini ve çelik kapı sektörünü konuştuk. Yavuzyiğit, firmanın dününü, bugününü ve yarınını Bahar Kaya’ya anlattı.

 

 

ÖNCELİKLE SİZİ BİRAZ TANIYABİLİR MİYİZ?

Öncelikle bana yer ayırdığınız için teşekkür ederim. İsmim Ömer Yavuzyiğit. Aslen Trabzonluyum. 37 yıldan bu yana Karasu’da ikamet ediyorum. Lise mezunuyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. 12 yıldan bu yana çelik kapı sektöründe faaliyet göstermekteyim.

 

ÇELİK KAPI İŞİNDEN BİZE BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ? KARASU’DA BU İŞİ YAPMA FİKRİ NEREDEN ORTAYA ÇIKTI?

2010 yılında inşaat sektörünün hızlanmasıyla ve ilçemizde sektöründe yetersizlik olması dolayısıyla bu alana yönelmeye karar verdik. 1 ocak 2010 tarihinde Karasu Çelik Kapı firmamızı kurarak bu sektöre ilk adımımız attık. 12 yıldan bu yana bu sektörde faaliyet gösteriyoruz. İlçemizde bu alandaki büyük bir eksikliği giderdiğimizi düşünüyoruz.

 

KARASU ÇELİK KAPI FAALİYET ALANI OLARAK SADECE KARASU İLE Mİ SINIRLI? FARKLI YERLERDE DE FAALİYET GÖSTERİYOR MUSUNUZ?

Karasu Çelik Kapı firması olarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde 21 bayimizle hizmet veriyoruz. Bunun yanında 200’e yakın müteahhit ve inşaat firması ile çalışıyoruz. Bayilerimiz ve bizimle çalışan firmalar, modelleri ve yönleri belirleyip sipariş verdikten sonra en geç bir iş günü içinde ürün sevkiyatını gerçekleştiriyoruz. 6 ayrı montaj ekibimizle talep doğrultusunda montaj hizmeti de veriyoruz.

 

KAPI KALİTESİ VE MODELLER HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Çelik kapılarımız ekomodel, lüksmodel ve süperlüks model olmak üzere üç kategoride toplanıyor. Ekomodel serisi 1 milimetre sac kalınlığı 10 milimetre MDF kalınlığı, 3 kilitlemeli monoblock kilit sistemli rüstik ve çift renk olarak 14 ayrı model ile sunuluyor. Lüks serisi ürünlerimiz, 1.20 milimetre sac kalınlığında, kompozit ve PVC yüzey kaplı, kanca kilit sistemli, 7 ayrı model ile stoklarımızda tutuluyor. Süperlüks serisi ürünlerimiz 1,5 milimetre sac kalınlığı, merkezi kilit sistemli, 5 ayrı model ile müşterilerimizin beğenisine sunuluyor.Müşterilerimizin talebi doğrultusunda, parmak izi okuma sistemi, göz tarama sistemi, ekstra kilit ilavesi, uzaktan kumanda sistemi, cep telefonu ve internet bağlantılı kamera ve açma kapama sistemi hizmetlerimizi de sunuyoruz. Ayrıca cami kapısı, ölçülü kapı ve çift kanat kapı da imal ediyoruz.

 

ÜRÜNLERİNİZİN İMALATINI SİZ Mİ YAPIYORSUNUZ YOKSA BİR YERDE ALIP TOPTANCILIK MI YAPIYORSUNUZ?

Kayseri Organize Sanayi Bölgemizde anlaşmış olduğumuz fabrikalara sac, kilit, aksesuar, MDF, kompozit ürünleri temin ederek, istediğimiz kaliteyi belirterek firmamız şartlarına uygun çelik kapıları, fason olarak ürettiriyoruz. Ürünlerimizin istediğimiz standartlarda olması için hammadde teminini biz yapıyoruz. Üretim sürecini baştan sona takip edip firmamızın logosunu ondan sonra vuruyoruz. Daha sonra Karasu’daki 1500 metrekare ve İstanbul’daki 1400 metrekare depolarımıza yerleştirip oradan sevkiyatımızı gerçekleştiriyoruz.

 

BU İŞİN DE MODASI VAR MI?

Her işin olduğu gibi bu işin de modası var. Biz de bu işin Ar-Ge boyutuna büyük önem veriyoruz. Müşteri ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda kendi ekibimiz sürekli ürünlerimizi güncelliyor. Şu an kendi üretimimiz olan bazı ürünleri başka firmaların taklit ederek ürettiklerini görüyoruz. Bu da bize ayrı bir gurur veriyor. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı tescil etmiş oluyor.

 

BU KADAR ÜRÜNÜ STOĞUNUZDA NASIL TUTABİLİYORSUNUZ?

Karasu’da 1500 metrekare kapalı alan, İstanbul’da 400 metrekare depolarımız var. Bunlardaki stoklarımızı sürekli güncel tutuyoruz. Üretim planlamamızı taleplerin üstünde tutuyoruz. Bu şekilde müşterilerimiz bizden ürün sipariş ettiklerinde elimizdeki ürünlerden yollamaya başlıyoruz. Sadece özel üretim istendiğinde ve istek kişiselleştiğinde birkaç gün bekleme süresi oluyor. Bu da zaten müşteriye sipariş esnasında bildiriliyor.

 

HEDEF KİTLENİZ NE? SİZİ DAHA ÇOK HANGİ MÜŞTERİLER TERCİH EDİYOR?

Yukarıda saydığım ekomodel, lüksmodel ve süperlüks model kapılarımız aslında işimizi özetliyor. Kapı ihtiyacı olan vatandaş kendi bütçesine göre her ürünü bulabiliyor. Bunun yanı sıra kişiselleştirme imkanı da sunuyoruz. Yine yukarıda belirttiğim şekilde, adamın evinin korunaklı olması gerekiyor. Bunu yaptığı iş ya da ekonomik durumu da zorunlu hale getiriyor. Biz o zaman bu müşterinin de ihtiyacını karşılıyoruz. Orta düzey ve daha ekonomik sınıf düşünen müşterilerimiz de bizde aradıklarını bulabiliyor. Şunu söylemek sanırım hakkımız: Kapı almak isterseniz tüm ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz yer Karasu Çelik Kapı.

 

ALICILARIN KARASU ÇELİK KAPI’YI TERCİH ETMESİNİN TEMEL NEDENİ NE?

Günümüz şartlarında maalesef fiyatlar her gün değişkenlik gösteriyor. Tüketicinin satın alma veya maliyet hesaplaması güçleşiyor. Karasu Çelik Kapı olarak üretimden halka, aracısız olarak ürünleri ulaştırıyoruz. Bu sebeple fiyatta gözle görünür bir indirim oluyor. Müşterilerimize istedikleri kalitedeki ürünü piyasa şartlarının altında sunmuş oluyoruz. Diğer bir sebebi ise, termin süresi (bekleme süresi) bizde bir iş günüdür. Müşterilerimiz beğendikleri kapıyı bir gün sonrasında alabilir ve yine montaj yaptırabilirler. Bu iki neden bile tek başına müşterilerin bizi tercih etmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra renk, çeşit ve model fazlalığımız, garanti ve satış sonrası hizmetimiz müşterimizin bizden vazgeçmemesini sağlıyor.

 

GENÇ YAŞTA BU KADAR CESARETLİ BİR YATIRIMA NASIL GİRDİNİZ?

Yaptığımız işi asla büyük görmüyorum. Allah’ın bize verdiği imkanları doğru değerlendirdiğimizi, doğru insanlarla doğru işler yaptığımızı ama bu arada işimizi de doğru yapmayı ihmal etmediğimizi düşünüyorum. Elbette herkes gibi zamanında bedelleri ödedik. Bu bedeller bize tecrübe olarak geri döndü. Firmamızın bugün daha sağlam temeller üzerinde olmasını belki de bu ödediğimiz bedellere borçluyuz.

 

FİRMANIN İSMİ NEDEN KARASU ÇELİK KAPI?

Karasu Çelik Kapı firması sadece Karasu’da değil, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde faaliyet gösteriyor. Bu bölgelerde toptan hizmet veren bir yapımız var. Tüm bu bölgelerde güzel ilçemiz Karasu’yu tanıtma imkanımız oluyor. Bu da bize ayrı bir gurur veriyor. Bu nedenle firmamızın adı Karasu Çelik Kapı.

 

KARASU ÇELİK KAPI’YA DAİR GELECEKTEKİ PLANLARINIZ NE?

Biz bu işe girdiğimiz günden bu yana hep bir adım ilerisini hedefledik. Dünkünden daha iyi ne yapabiliriz diye düşündük. Bugün de aynı düşüncedeyiz. Yarınla ilgili Allah izin ederse firmamızı bu sektörde kalıcı söz sahipleri arasına sokacağız. Bu konudaki çalışmalarımızı yarına yönelik yapıyoruz. Çok yakın bir gelecekte Karasu Çelik Kapı markası bu sektörün belirleyicilerinden olacak. Allah izin eder ve şartlar müsait olursa buna hep birlikte tanıklık edeceğiz.

 

SON OLARAK OKURLARIMIZA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Mütevazılığı elden bırakmadan, ayakları yere basan projelerle firmamızın devamlılığını sağlamak için gayret ediyoruz. Karasu Çelik Kapı firması sadece bizim değil Karasu’nun da yüz akı olacak. Karasu’yu yakın gelecekte bu alanda da marka yapmış olacağız. Okurlarınıza sabırla bizi okudukları için teşekkür ederim. Hayır dualarını isterim.