Kocaali

Karasu’da ilk kovid- 19 aşısı yapıldı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk olarak koronavirüs aşısını yaptırmasının ardından tüm il ve ilçelerde koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı. Karasu’da ilk CoronaVac aşısı, Karasu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin’e ve Karasu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Celalettin Akyol’a yapıldı.

 

İLK ONLAR AŞI OLDU

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından ‘Acil Kullanım Onayı’ verilmesinin ardından Çinli Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının ilk doz uygulamaları tüm il ve ilçelerde başladığı gibi Karasu Devlet Hastanesi ve Karasu bölgesindeki Aile Hekimliklerinde de başladı. Türkiye’ye getirilen aşıların laboratuvardaki test sürecinin tamamlanmasının ardından koronavirüs aşı randevu sistemi MHRS üzerinden tüm sağlık çalışanları için erişime açıldı. Henüz sağlık çalışanları dışında aşılama programına başlanmadı. Karasu’da ilk CoronaVac aşısı, Karasu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin’e ve Karasu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Celalettin Akyol’a yapıldı. Gün içerisinde Karasu ilçesinde tüm sağlık çalışanlarına CoronaVac aşısı yapılmaya başlandı.

HERKES AŞI OLMALI

Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğini belirten Karasu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin, “Hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biri aşı. Normal, eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Herkese aşılarının günleri geldiğinde yaptırmalarını öneriyorum. Çünkü şu anda ciddi bir pandemi sürecindeyiz. Aşıda tedirgin olacak, korkacak, enjeksiyon, iğnenin dışında herhangi bir şey olmadığının altını çizelim. Aşının güvenli olduğunu, güvenlik yönünden herhangi bir sıkıntısı olmadığını, korumasının, etkinliğinin yüksek olduğunu düşündüğümüzde en kısa sürede hepimizin aşılanmasının en doğru yaklaşım olacağına inanıyorum” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir