Siyaset

Karasu turizmin merkezi

 

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Sakarya’nın en önde gelen turizm merkezinden biri olan Karasu Devlet Hastanesi’nde doktor açığı bulunmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Serbes, “Tüm branşlardaki doktor açığı bir an önce giderilmelidir” dedi.

 

NEREDEYSE DOKTOR KALMADI

Karasu Devlet Hastanesi’ndeki doktor ve ekipman eksikliğinin bölge halkını mağdur ettiğini belirten Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, “Karasu Devlet Hastanesi’nin acil servisinde ve diğer birimlerinde doktor açığı bulunuyor. Edindiğimiz bilgelere göre hastanede nöroloji, kadın doğum, cildiye, üroloji, kardiyoloji ve göz hastalıkları uzmanı ne yazık ki yok. Hastalar şehir merkezindeki hastanelere gelmek zorunda kalıyor. Ayrıca genel cerrah, ortopedi ve dahiliye uzmanları da bu ay sonu hastaneden ayrılacak. Bölge halkının mağduriyeti daha da büyüyecek. Bunun yanında acil servis doktorlarından 3’ü bu ay, 3’ü ise Eylül sonunda Karasu’dan ayrılacak. Geriye sadece 4 acil servis doktoru kalacak. Doktor açığı giderek büyüyor, neredeyse hastanede doktor kalmadı” dedi.

HASTANENİN CİHAZLARI ARIZALI

Hastanelerindeki personel ve ekipman eksiklikleri sebebiyle şehir merkezindeki hastanelerde yığılma olduğunu, bunun da kaliteli sağlık hizmeti verilmesinin önüne geçtiğini belirten Serbes, “Önemli olan hastalarımızı mümkün olduğunca bulunduğu ilçede hızlı ve doğru bir teşhis ile tedavi edebilmek. İlçe hastaneleri bunun için yapılıyor zaten. Gösterişli bina yapılması yetmez, içini uzman hekim ve teknik imkanlarla doldurmak gerekir. Aksi taktirde insanların basit bir muayene için bile ilçelerinden, köylerinden kalkıp şehirdeki hastanelere gelmeleri bu hastanelerdeki yoğunluğu da arttırıyor. Karasu’da hastanenin ameliyathanenin soğutma sistemi, klima sistemi, yangın söndürme sisteminin arızalı olduğu belirtiliyor. Ayrıca pnömatik cihazı da çalışmıyor. Gerçekten hastanede işler iyiye gitmiyor, iyi hizmet verilemiyor” ifadelerini kullandı.

İNANILACAK GİBİ DEĞİL

Özellikle yaz aylarında Karasu’nun nüfusunun hızla arttığını, geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi ilçenin nüfusunun 800 bine dayandığını belirten Serbes, “Bu kadar önemli bir turizm merkezide hekim açığı olması gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. İnanılacak gibi de değil. Karasu, önemli ve büyük ilçelerimizden birisi. Sadece turizm sezonunda değil, diğer zamanlarda da buradaki hastanede hiçbir eksik olmamalı. Ne doktor eksikliği, ne de tıbbi cihaz eksikliği. Ayrıca Karasu, Adapazarı merkeze uzak bir ilçe. Buradaki insanlar sağlık hizmetini burada yerinde almalı. Bu gün ülkeyi yönetenler, hep sağlıkta yapılan yatırımları ve hastanelerin mükemmel olmalarından bahsediyorlar. İlçe hastanelerinin durumunu görmüyorlar mı? Sadece Karasu değil, diğer ilçe hastanelerinde de durum bundan farklı değil. Binalar mükemmel olabilir ama içinde hizmet verecek doktor ve tıbbi cihaz yoksa bunun hiçbir önemi olmaz” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Karasu Devlet Hastanesi’nin doktor ve tıbbi cihaz eksikliğinin giderilmesi gerektiğini belirten Serbes, “Özellikle iktidarın milletvekilleri ve bürokratlarını göreve davet ediyorum. Hastanelerin durumuna öncelik vermeli ve şartlar iyileştirilmelidir. Çünkü sağlıktan daha önemli bir şey yok. İktidar milletvekilleri bu hastaneleri hiç gezmiyor, bilgi almıyorlar mı? Gerçekten çok yazık. Bölge halkının haklı talepleri ivedilikle karşılanmalı ki en azından milletimiz asgari şartlarda yerinde sağlık hizmeti alabilsin. Karasulu yetkililer bu durumla biran önce ilgilenmeli. Her gün artarak büyüyen şikayetler halkımızı mağdur ediyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı