Karasu SUBÜ’ye değer katar

 

 

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, rekabetçi bir kent olan Karasu’nun yenilikçi bir üniversite olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne değer katacağını belirtti. Süt, “Sanayi ve turizmi ile Sakarya’nın göz bebeği olan Karasu kesinlikle değerlendirilmeli” dedi.

 

HER AÇIDAN DÜŞÜNÜLMELİ

Sakarya Uygulama Bilimler Üniversitesi’ne, Karasu’nun değer katacağını belirten CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Bir kent için sürdürülebilir bir kalkınma modeli ancak sosyal ve ekonomik gelişmişliğin birbirini tamamlayabildiği bir yapı ile mümkün olur. Bu nedenle ekonomik performansın artırılması kadar sosyal yapının geliştirilmesi de o kentteki yaşam kalitesinin yükseltilmesi için gerekli bir unsurdur. Soysal yapının geliştirilmesinde en önemli unsurlardan biri o kentte yerleşkesi bulunan üniversitedir. Üniversitelerin kuruldukları kentlerde eğitim işlevleri yanında başta sosyal, siyasal ve kültürel olmak üzere birçok alanda doğrudan ve dolaylı yollarla katkı yaptıkları, şehrin sosyo-ekonomik hayatına ivme kazandırarak şehirleşme sürecini hızlandırdığı bilinen bir durumdur” ifadelerini kullandı.

YATIRIMLARLA ÖN PLANDA

Sakarya il merkezine uzaklığı 55 km olan Karasu’nun Batı Karadeniz bölgesinin bitimi, Marmara bölgesinin başlama noktasında olduğunu hatırlatan Süt, “Karasu’nun doğusunda Kocaali ilçesi, batısında Kaynarca ilçesi, güneybatısında Ferizli ilçesi, güneyinde Hendek ilçesi, kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrilidir. Karadeniz’e olan 20 km’lik kıyısı, eşsiz doğal kumu, dağları, ormanları ve dereleri ile turizm cenneti olan ilçemiz son dönemde yapılan yatırım planları ile sanayi ve ticaret merkezi olma yönünde emin adımlarla ilerlemektedir. Özellikle İstanbul ve Sakarya’ya yakın olan şehirlerin, Ukrayna ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ihracatını çabuklaştırmak konusunda çok ciddi bir ayrıcalığı bulunan Karasu Limanı kentin gelişim hızına ivme kazandırmıştır. Limanın kapasitesinin arttırılması, yakın zamanda temeli atılan BMC fabrikasının tamamlanması, diğer ağır sanayi atılımlarının hayata geçirilmesi ile Karasu’nun çehresi hızla değişecek, kentin rekabet gücü artacaktır” dedi.

KARASU PARLAYAN YILDIZ

SUBÜ’nün sosyal ve kültürel hizmetlerle ilgili yatırımların önünü açacağını belirten Süt, “SUBÜ yerleşkesinin getireceği değerli kazanımlar ile ilçemiz uzun dönemde bölgenin parlayan bir yıldızı haline gelecektir. Diğer taraftan, son derece dinamik bir nüfusu barındıran, konumu, büyük şehirlere olan yakınlığı ve ulaşım imkanları ve diğer birçok özelliği itibariyle diğer bölgelere göre büyük imkanlara sahip olan Karasu’muz, vizyonu, uygulamalı eğitim ve araştırmada öncü, yenilikçi yaklaşımlarla öğrenciyi merkeze alan, ürettiği bilim ve teknoloji ile paydaşlarının sorunlarına çözüm üreten, uluslararası tanınırlığa sahip bir üniversite olmak olan SUBÜ’nun bu hedefine büyük bir katkı sağlayacak ve değer katacaktır. İnsanlığa değer katan, analitik düşünebilen, mesleki açıdan yetkin, iletişim becerisine sahip, bilgiyi beceri ile bütünleştiren bireyler yetiştirmek ve evrensel nitelikte bilim, teknoloji ve hizmet üretmek misyonuna sahip SUBÜ’nün yerleşkesinin ilçemize kurulması ile sanayileşmeye bağlı hızlı göç ile kentin demogratif yapısında meydana gelmesi muhtemel olumsuz yöndeki değişimin etkileri minimum düzeye inecektir” şeklinde açıklamada bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir