GündemKarasu

Karasu Limanı başrollerde

 

Ukrayna-Rusya ve Türkiye arasında imzalanan ve tüm dünyanın yakından takip ettiği Tahıl Koridoru Anlaşması’nda IC Karasu İçtaş Limanı’nın aktif kullanılması ve yoğun faaliyet içinde olması bekleniyor.

 

EKİPMAN OLARAK UYGUN

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Rusya-Ukrayna Savaşı dünyayı tahıl krizine sürüklemişti. Bu krizin aşılması adına Rusya-Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması yürürlüğe girdi. Anlaşma uyarınca ilk geminin de bu hafta Türkiye’ye ulaşması planlanıyor. IC Karasu İçtaş Limanı da teknik olarak tahıl yükleme ve boşaltma ekipmanına sahip sayılı limanlar arasında yer alıyor. Ayrıca daha önce Ukrayna ve Rusya’dan Karasu’ya sıklıkla tahıl nakliyesi gerçekleşmiş ve şimdiye kadar hiç sorun yaşanmamıştı.

 

STRATEJİK ÖNEMDE

Tahıl Koridoru Anlaşması’nda yüklenicilik yapan firmaların IC Karasu Limanı ile taşımacılık anlaşmaları da bulunuyor. Henüz kesinlik kazanmamakla beraber tahıl nakliyesi konusunda Karasu Limanı aktif kullanılacak ve kriz sona erene kadar büyük bir yoğunluk yaşanacak. Tahıl Koridoru Anlaşması’nda ayrıca Türkiye kontrolünde taşımacılık yapan gemiler insansız hava araçları tarafından ve uydu aracılığı takip edilecek ve diğer ülkelere güvenli ulaşım sağlanacak.