Karasu

Kararlar iptal olabilir

 

Karasu Belediye Meclisi’nde yılın ilk toplantısına usul tartışması damga vurdu. 5393 sayılı kanunun 21. Maddesine göre meclis gündemi 3 gün önceden belediye meclis üyelerine gönderilmek durumunda. Bu ayki meclis gündemi üyelere bir gün önceden gönderilebildi.

 

İNGENÇ GÜNDEME GETİRDİ

Karasu Belediye Meclisi uzun bir aradan sonra ilk kez Belediye Meclis Salonu’nda toplandı. Toplantıda söz alan CHP’li Mustafa İngenç, 5393 Sayılı Kanun’un 21. Maddesi uyarınca Belediye Meclis gündeminin belediye başkanı tarafından hazırlanıp 3 gün önceden meclis üyelerine gönderilmesi gerektiğini söyledi. İngenç, bu şekilde Meclis’in toplanmasının alınacak kararların hukuken geçerliğine zarar vereceğini ifade etti. Mustafa İngenç Meclis’in aynı gündemle pazartesi günü toplanmasını önerdi.

 

BENDEN KAYNAKLANIYOR

Gündemin belediye meclis üyelerine gönderilmesindeki aksaklığın kendisinden kaynaklandığını söyleyen Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Gündemin gecikmesi benle alakalı. Tarım Bakanı ile görüşmemiz vardı. Plan değişince gündemi onaylamamız zaman aldı. Meclis’i ertelersek Büyükşehir Meclisi’ne gitmesi gereken konular yetişmez. Böyle bir usul yok ama dilerseniz oylama yapalım” dedi. Yapılan oylamanın neticesinde Meclis’in yapılmasına karar verildi.

 

ÇATALBAŞ’IN İDDİALARI

Cennetpete mevkiine yapılması planlanan ve bir süreden bu yana ilçe gündemindeki yerini koruyan mezarlık ile ilgili konuyu gündeme BBP’li Mehmet Çatalbaş getirdi. Çatalbaş, arazinin çok daha verimli şekilde kullanılmasının mümkün olduğunu söyledi. Mehmet Çatalbaş, Cennettepe’ye çok güzel bir seyir terası yapılmasının imkan dahilinde olduğunu da sözlerine ekleyerek, burasının mezarlık dışında değerlendirilmesinin çok daha iyi olacağını söyledi.

 

NEREYE GÖMÜLECEKSİN

Çatalbaş’ın sorusuna gülümseyerek yanıt veren Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Orası şimdiye kadar şahıslar tarafından kullanılmış. Şimdi kamu yararına kullanılacağı zaman herkes ayağa kalkıyor. Yıllardır adamlar orayı kullanırken neden burasının daha iyi değerlendirileceğini söylemediniz? Sen ölünce nereye gömüleceksin? Burasının Karasu Belediyesi ile hiç alakası da yok. Onu da söyleyeyim. Büyükşehir Belediyesi bu konuda belirleyici oluyor” diye konuştu.

 

MİLLET BAHÇESİ Mİ

Karasu’da yapılmakta olan Millet Bahçesi çalışmasını da soran Çatalbaş, bu bölgede ağaçların kesildiğini ve yapılacak olanlarla ilgili dedikoduların çıkmaya başladığını söyledi. Sarı ise Çatalbaş’ın sözlerine “Burası için proje hazırlanmış. Birileri burayı ranta çevirmeye hazırlanmış. Bizi de bu işin içine çekmeye çalıştılar. Biz kamunun malını korumak adına müdahil olduk. Orası ile ilgili izinler alındı. İşlemler de düzgün ilerliyor. Sonunda ortaya güzel bir eser çıkacak ve kamunun malını korumuş olacağız” sözleri ile yanıt verdi.

 

11 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Belediye Meclis Üyelerine bir gün önceden 12 gündem maddesi şeklinde gönderilen belediye meclisi son maddenin imar komisyonundaki görüşmesi sona ermediği gerekçesi ile geri çekildi. Gündem 11 madde olarak oylandı ve görüşmelere geçildi. Her yılın ilk meclisinde yapılması gereken çalışanların fiyat güncellemeleri tamamlandı. Ardından 2021 yılı denetim komisyonu üye seçimine geçildi.

 

AYAR YOK

Kapalı oyla yapılan denetim komisyonu seçimlerinde Ak Parti’den Murat Kaçar, Abdulkadir Şamlıoğlu ve Zekeriya Durmaz aday gösterildi. Komisyona Cumhuriyet Halk Partisi’nden geçen yıllarda olduğu gibi Mustafa İngenç, Milliyetçi Hareket Partisi’nden de İsmet Günaydın aday gösterildi. Mehmet İspiroğlu’nun son döneminden bu yana denetim komisyonu başkanlığı görevini yürüten Yakup Ayar bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nde İmar Komisyonu’nda görev almasını gerekçe göstererek Denetim Komisyonu’na girmedi.

 

10 ARSAYA SATIŞ

Toplantıda ayrıca Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesi sonucu mülkiyeti Karasu Belediyesi’ne geçen kırsal mahallelerdeki 10 taşınmazın satışı da gündeme geldi. Madde ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı İshak Sarı, bu taşınmazların halihazırda kullanıcılar tarafından talep edildiğini ve kamu yararına kullanılmak üzere taşınmazların satılmasına karar verdiklerini, bu konu ile ilgili yetki istediklerini söyledi Madde Meclis’ten oybirliği ile geçti.

 

KADRO TAHSİSİ

Toplantıda ayrıca Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nün kapatılması gündeme geldi. Müdürlük bundan sonra şeflik olarak faaliyet gösterecek. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü bundan sonra ortak hareket edecek. Toplantıda ayrıca belediyeye yeni kadro ihdası da gündeme geldi. Halihazırda belediye bünyesinde çalışan beş ismin statüsünü değiştirmeye yönelik maddeye MHP’liler çekimser oy kullandı.

 

MANAVPINARI’NA KARAVAN ALANI

Toplantıda Manavpınarı Mahallesi 103 ve 104 ada üzerinde bulunan mera arazisinin toplam 20 dönümlük kısmına karavan parkı kurulması da gündeme geldi. Madde ile ilgili açıklama yapan Başkan Sarı, bu konuda Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın Sapanca ve Karasu’da bu şekilde bir yatırım yapılmasını istediğini söyledi. Arazinin mera statüsünden çıkmasının ardından bölgenin karavan turizmine uygun hale getirileceğini söyledi. Başkan Sarı, karavan parkın işletmesinin Karsaş’ta olmasını planladıklarını da sözlerine ekledi.