Karantinada cilt kuruluğu

 

Ülkemiz genelinde mevsim koşulları itibariyle, hava şimdilik ısınmadığı için hepimiz yüksek ihtimalle evlerimizde suni ısıtıcılar ile ısınıyoruz. Bu ısıtıcılar, bulunduğumuz ortamdaki havayı kurutuyor.

Önceden günde 2 kez nemlendirici kullanan kişiler, karantina süresinde günde 4-5 defa nemlendirici krem kullanabilirler. Kullanacağımız kremleri seçerken, yoğun su tutma özelliğinden dolayı, bünyesinde hyaluronik asit tespit edilen ürünlerin öncelikli olarak tercih edilmesi gerekiyor. İçeriğinde hyaluronik asit tespit edilen cilt maskesi ve cilt bakım serumları da kullanılabilir.

Karantina döneminde dikkat etmemiz gerekenler;

-El ve kollarınızı yıkadıktan sonra kesinlikle nemlendirici krem kullanın.

-Yüzünüzü günde 4-5 defa nemlendirin.

-Daha az makyaj yapın, tercihen hiç yapmayın.

-Haftada 2 defadan çok peeling ya da maske yapmayın.

-Çok sıcak su ile banyo yapmayın.

-Daha çok su tüketin.

-Evlerinizi sık sık havalandırın.

-Nem dengesini sağlamak için evinizde bazı köşelere kaplar içerinde sular koyun.

Cilt kuruluğu ciltte gerilme hissi, kepeklenme, çatlak oluşması, kaşıntı ve pul pul soyulmalar, kendini gösteren ve pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir sorun. Peki neler yapabiliriz? Bu dönemlerde kimyasallardan uzak, daha doğal evde hazırlayabileceğimiz doğal nemlendiriciler bize yardımcı olabilir. O zaman tariflerimize geçelim;

Vanilyalı vücut nemlendirici:

Vanilya cildinizi nemlendirirken, mis gibi kokmasını sağlar. Limon ise cildinizin sıkılaşmasına ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kısacası bu krem; çift haz, çift etkili.

Malzemeler:

4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

10 damla limon yağı

10 damla vanilya yağı

Yapılışı: 4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına, 10 damla vanilya yağı ve 10 damla limon yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra serin bir yerde muhafaza edin. Vanilya ve limon, bir araya geldiğinde ortaya çıkan koku muazzam.

Kakaolu turunçgil nemlendirici:

Kakao yağı cildi derinlemesine nemlendirirken turunçgil yağları sıkılaşmasına yardımcı olur. Bir arada muhteşem kokuyorlar!

Malzemeler:

100 gr kakao yağı

10 damla portakal kabuğu yağı

10 damla limon yağı

10 damla greyfurt yağı

İsteğe bağlı badem yağı

Yapılışı: Aktarlardan katı halde bulabileceğiniz kakao yağının 100 gramını, kısık ateşte benmari usulü eritin. Eridiğinde ocaktan alın ve içine portakal kabuğu yağı, limon yağı ve greyfurt yağlarından 10’ar damla ekleyin. İyice karıştırıp soğumaya bırakın. Kakao yağı tekrar katılaşacaktır. İstediğinizden daha katı bir hal alırsa, içine yeterince yumuşayana kadar tatlı badem yağı ekleyebilirsiniz.

Tariflerdeki ürünleri aktarlardan bulabilirsiniz. Bu haftaki konumuzda bahsettiğimiz gibi sadece yüzümüzü ve ellerimizi değil tüm vücudumuzu nemlendirmeli, kırışıklıklara meyil vermemeliyiz. Haftaya bir sonraki konumuzda görüşmek güzelleşmek üzere hoşça kalın…