Karasu

Kalfa ölümden döndü

Kalfa ölümden döndü

Kocaali eski Belediye Meclis Üyesi ve İşadamı Turan Kalfa dünya turu esnasında kaza geçirdi. Dünya turunda olan Kalfa’nın kullandığı tekne 4 nisan sabahı alabora oldu. 14 saati ters dönen teknenin üstünde geçiren Kalfa, Kolombiyalılar tarafından kurtarıldı.

Tekne alabora oldu

Dünya turunda olan Turan Kalfa ve Mustafa Sağdıç, Kolombiya’dan 12 mil kadar uzakta fırtınaya yakalandı. Kalfa ve Sağdıç bir anda ters dönen tekneden atlayarak hayatta kalmayı başardı. Kendi gayretleri ile ters dönen tekneye çıkan Kalfa ve Sağdıç, iletişim imkanlarından yoksun olarak kurtarılmayı bekledi. Tesadüfen bölgeden geçmekte olan bir gemi tarafından fark edilen Kalfa’ya yardım Kolombiya Sahil Güvenlik ekibi tarafından geldi. Bir yandan devam eden fırtına nedeniyle Kolombiya ekibi Kalfa ve Sağdıç’ın bulunduğu tekneye yaklaşmakta güçlük yaşadı.

Parmağı koptu

Kurtarma operasyonu ile birlikte toplam saat ters dönmüş teknenin üstünde bekleyen Kalfa ve Sağdıç, kendilerine atılan halatla kurtarılmaya çalışıldı. Bu esnada Kalfa’nın bir parmağının koptuğu öğrenildi. Turan Kalfa ve Mustafa Sağdıç saatler süren kurtarma operasyonu sonucunda Santa Marta Marina’ya çıkmayı başardı. Sağlık kontrolünden geçirilen ve kendilerine sağlık taraması yapılan Kalfa ve Sağdıç, burada tedavi altına alındı. Kalfa’nın kopan parmağı için işlem yapıldı ve daha sonra parmağın dikilebilmesi için müdahalede bulunuldu.

Yurda döneceğiz

Konu ile ilgili sosyal medya sayfasından bir açıklama yapan Turan Kalfa, “4 Nisan’da sabah 6’da teknemiz Santa Marta, Kolombiya’dan 12 mil uzakta alabora oldu. Ne hazır olmadığımız, ne de bilmediğimiz yerel bir fırtınaya denk geldik. Cehaletimiz neredeyse hayatımıza mal oluyordu. Tekne Kaptanı olarak tüm suç benimdi. Kolombiyalı Maliyet Güvenliği tarafından 14 saat civarında kurtarıldık. Her şeyimizi kaybettik. Santa Marta Marina’ya şort ve tişörtlerimizle geldik. Her seviyede Kolombiyalılar bizimle ilgilendi. Hastane, Göçmenlik memurları, Maliyet Muhafızları, Marina tanıştığımız herkes harikaydı. Şimdilik geçici pasaportlarımızı alıp eve döneceğiz. Ve gezinin devamı için daha iyi hazırlanın. Şimdiye kadar beni cesaretlendiren hepinize teşekkür ederim. Mustafa ve ben çok formdayız. Bizim için endişelenmeyin.

 

Turan Kalfa sosyal medya paylaşımında bulundu ve durumları ile ilgili bilgi verdi.