Karasu

İnşaat alarm veriyor

 

Yılbaşından itibaren Türk Lirası’nın döviz karşısında yüzde 60 değer yitirmesi inşaat sektörüne darbe vurdu. Karasulu İş İnsanı Mustafa Sivişoğlu, “Bu şartlarda konut yapılamaz. Elimizdekileri eritmeye çalışıyoruz” dedi.

 

KONUT MALİYETİ ARTTI

Merkez Bankası’nın art arda gelen toplam 500 baz puanlık faiz indirim kararları ile dövizde öngörülemez bir yükseliş sürüyor. Bu yükseliş hammadde de dışa bağımlı bütün sektörleri olduğu gibi 2018 yılından bu yana krizde olan inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Merkez Bankası’nın 23 Eylül’deki 100 baz puanlık faiz indirim sonrasından bu güne kadar inşaat maliyetleri yüzde 70 civarında artış gösterdi. Sektör temsilcileri tüketici kredilerinin faizleri düşse bile hem arz sıkıntısı hem de artan inşaat maliyetleri sebebiyle konut fiyatlarında hızlı bir yükseliş bekliyor.

 

ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ

İnşaat-emlak ticareti yapan Karasulu İş İnsanı Mustafa Sivişoğlu döviz artışına bağlı olarak emlak satışında önemli hareketler yaşandığını belirterek, “Döviz bu hızla yükselince inşaat maliyetleri de artıyor. Yatırımlar iyice duruyor ve arz sıkıntısı daha da derinleşiyor. Şu anda elimizdekileri eritmeye çalışıyoruz. Vatandaş elindeki altın ve dövizi bozdurup konuta yöneldi. Konut fiyatları zaten her hafta artıyordu, önümüzdeki haftalarda çok daha büyük artışlar bekliyoruz. Önümüzü görmekte zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.