Kocaali

İMAMOĞLU: SORUŞTURMA BAŞLATILSIN

İMAMOĞLU: SORUŞTURMA BAŞLATILSIN

Geçtiğimiz hafta içi Unkapanı’da gerçekleşen Yağmur Suyu Tüneli delme töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yine Melen Barajı ile ilgili konuştu. İmamoğlu aksayan proje konusunda sorumlular hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi.

Yeni çıkış

Yaşanan sıcak hava koşulları ve kuraklık nedeniyle İstanbul’da bulunan barajlardaki su seviyelerinin kritik düzeye inmesinin ardından sık sık su sorunu yaşayan ve vatandaşlara aşırı tasarruf çağrısında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ümidini Melen Barajı’na başladı. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan İstanbul’a su gitmediği iddialarının ardından, 15 yıldır düzenli olarak su gönderildiği bilgisinin paylaşılması üzerine açıklamada bulunmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Melen Projesi ile ilgili yeni bir çıkışta bulundu. Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli için düzenlenen delme töreninde konuşan İmamoğlu aksayan projeden dolayı sorumlular hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi. “2016 yılında bitireceğiz, dedikleri Melen Barajı, ne yazık ki derin çatlaklarla beraber açılamaz durumdadır” diyen Ekrem İmamoğlu “Revizyonu, tadilatı ve hayata geçirilmesiyle beraber neredeyse bir yıllık su tüketiminin depolanacağı bir barajın, aynı zamanda elektrik ihtiyacını da karşılayacak olan böylesi kıymetli bir projenin, ciddi bir mühendislik hatası ve ciddi bir israfla bu hale düşürülmesinin sorumlularının mutlaka ortaya çıkarılması ve haklarında soruşturma açılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Soruşturma istedi

“Melen Barajı’nda milyarlarca liralık zarar söz konusudur. Sorumlular hakkında soruşturma açılması gerekmektedir” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Her yerde dönem dönem gündeme taşımamıza rağmen, hiçbir hükumet yetkilisinin sağlıklı bir cevap verme konusunda bir adım atmadığı Melen Barajı hususunu da bu vesileyle tekrar gündeme taşıyayım. ‘2016 yılında bitireceğiz’ dedikleri Melen Barajı, ne yazık ki derin çatlaklarla beraber açılamaz durumdadır. Revizyonu, tadilatı ve hayata geçirilmesiyle beraber neredeyse bir yıllık su tüketiminin depolanacağı bir barajın, aynı zamanda elektrik ihtiyacını da karşılayacak olan böylesi kıymetli bir projenin, ciddi bir mühendislik hatası ve ciddi bir israfla bu hale düşürülmesinin sorumlularının mutlaka ortaya çıkarılması ve haklarında soruşturma açılması gerekmektedir. Bu anlamda hem ilgili bakanlığı, yani Tarım ve Orman Bakanlığı hem ilgili kurum ve kuruluşları ve hatta Sayın Cumhurbaşkanımızı da bu anlamda bilgilendirmek ve gereğinin yapılması hususunda da ilgilerine, buradan, İstanbul’dan sunmak isterim. Zira bu konu milli bir meseledir. Milyarlarca liralık zarar söz konusudur. Bu zararın nasıl tadil edileceği hususunda da hiçbir bilgi tarafımızda yoktur. İSKİ’de de yoktur. Kamuoyu zaten bilmemektedir. Bu konunun da yine gündemimizin İSKİ olduğu bir ortamda kamuoyu tarafından bilinmesi ve aynı zamanda kamunun ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından da tekrar hissedilmesi maksadıyla dile getirdim.