İktidar son çırpınışlarında 

 

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, elektrik olmak üzere artan zamlar hakkında açıklamada bulundu. “İktidar ekonomik anlamda bitmiştir” diyen Sarıoğlu, “Evdeki tencere en kuvvetli iktidarı bile yıkar. Görüyoruz ki iktidar son çırpınışlarını yapıyor” dedi.

 

KÜLLİYEN YALAN

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, elektrik olmak üzere artan zamlar hakkında açıklamada bulundu. Sarıoğlu, “Elektrik faturalarından herkes muzdarip. Hizmetinden ve fatura yazım bedelinden herkes şikayetçi. Elektrik faturaları zaten yüksekti üstüne üstlük yüzde 125 oranında bir zam yapılınca gerçekten insanlar zorlanıyor. Alım gücü zaten azaldı” dedi. Sarıoğlu, “Vatandaşın ciddi anlamda sıkıntısı var. Bir çuval un 500 TL, en ucuz marketlerden tereyağı 96 TL olmuş. Geçen sene Ramazan’da koli yaptırdık. Biz mercimeği 4.90 TL, nohut 5 TL, kuru fasulyeyi 8 TL’ye aldık. Bu fiyatlara yüzde 36 enflasyon deniyor. Fiyatlarda yüzde 300 bir artış var. Yani yüzde 36 enflasyon külliyen yalan” ifadelerini kullandı.

 

GÜÇ ZEHİRLENMESİ

Sarıoğlu, “Verdikleri yılbaşından sonraki zammı aslında yılbaşından iki ay önceden başlayan fiyat artışları ile insanlara yansıtmaya başladılar. İnsanlar maddi anlamda 2 ay geriden gelmiş oluyor. Vatandaşın aldığı zam eline geçmeden eridi gitti. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki 3 çocuk yapın. 1 çocuğun maliyetini 3’le çarparsanız asgari ücret sadece 3 çocuğa yeter. Şu an belirlenen asgari ücret sadece üç çocuğa yetiyor. Halktan kopuk olmanın verdiği rehavetle hareket ediyorlar aslında güç zehirlenmesi yaşıyorlar” şeklinde konuştu. “Akaryakıta gelen zamlar her şeye yansıyor” diye belirten Sarıoğlu, “Bugün pazara gittiğinizde domates 15 TL, biber 20 TL. Ben bu sene Karasu’da şunu gördüm. Hiçbir markette ve pazarda yemek ve sıkmak için portakal yok. Yani en ucuz olanı var” şeklinde konuştu.

 

EURO’YA KOŞUYOR

Mandalina çocukların en sevdiği şey şu anda 15 TL” diye belirten Sarıoğlu, “Şunu söylemeye çalışıyorum akaryakıta, doğalgaza zam geldiği sürece ne sanayi ürünlerinde ne tarım ürünlerinde fiyat indirimi beklemek çok gereksiz olur. Dolar 18 TL iken 11 TL olan akaryakıt fiyatı, doların 13’e düşmesine rağmen bugün 1 litre mazot doları geçmiş Euro’ya doğru koşuyor. Devlet olarak sen, ‘doları düşürdük, marketler indirim yapın, bu kaostan faydalanmayın’ derken iktidar olarak her şeye afaki bir şekilde zam geliyor. İşin diğer kötü tarafını söyleyeyim bu gelen zamlar önümüzdeki sene tarım ürünlerine daha çok yansıyacak. 14 bin TL olan gübreden haberiniz var mı? Var. 14 TL’yi geçen mazottan haberiniz var mı? Var. İnsanlar ya üretimi bırakacak ya maliyetinin üstüne ekleyecek” şeklinde konuştu.

 

SİHİRBAZLIĞI GÖRÜYORUZ

Durum böyle olunca halk ve esnaf karşı karşıya geliyor” diye belirten Sarıoğlu, “Dolar 18’e çıkmadan önce 9 TL’ydi. Biz doları 18’den 14’e düşürdük. Evet güzel ama 14 TL’den önce neredeydi? 9 TL’deydi. Burada gerçekten iktidarın, bizi yönetenlerin sihirbazlık yaptığını görüyoruz. İnsanların algısıyla oynandığını görüyoruz. Bu da maalesef esnaf ve halkı karşı karşıya getiriyor. Maliyetler ciddi bir şekilde arttı” dedi. Sarıoğlu, “Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Kendisi sağ olsun elektrik faturalarındaki TRT payını kaldırdı. 1.25, 1.50 kuruş gibi bir TRT payı vardı onu da kaldırdı. İnsanlar bu konuda rahatladı. Yüzde 125 zam gelmesi çok önemli değil tabi, burada önemli olan TRT payıydı. Biz insanlar bu paydan muzdaripken elektriğe yüzde 125 zam gelmesi kabul edilebilir gibi bir şey değil” ifadelerini kullandı.

 

İKTİDAR EKONOMİK OLARAK BİTTİ

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, “İktidar ekonomik anlamda bitmiştir. İyi parti olarak üye sayımız gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Görünüyor ki bu bir ekonomik kriz. Rahmetli Demirel’in dediği gibi ‘Evdeki tencere en kuvvetli iktidarı bile yıkar’ görüyoruz ki iktidar son çırpınışlarını yapıyor. Bu iktidar değişmeden, güven ortamı oluşmadan da ekonomi düzelmez. Ciddi anlamda liyakatsizlik var. Ekonomiyi tek başına yöneten bir sisteme bırakırsak alacağımız sonuç tabi ki de bu olacaktır. Genel başkanımızın dediği gibi ‘Ucube sistemin getirdiği bir krizdir bu. Biz bu krizi çözeceğiz” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya