Karasu

İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’nı oluşturdu

İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’nı oluşturdu

Kargenc Kulübü Koordinatörlüğünde Erasmus+ Spor kapsamında Karbon Nötr Spor Kulüpleri Ağı ikinci toplantısı 21-22 Eylül tarihlerinde Sırbistan’ın Novi Sad kentinde düzenlendi. Spor kulüplerinin faaliyetleri kendi spor kulüplerinde ve kendilerinde uygulayabilmelerini sağlamak amacıyla İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’nı oluşturdu.

21-22 Eylül’de bir araya geldi

Proje konsorsiyumu, Kargenc Çevre Spor Kulübü koordinatörlüğünde Sırbistan’ın Novi Sad kentindeki Educons Üniversitesi Çevre Koruma Fakültesi tarafından oluşturulan “İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’nı sunmak üzere 21-22 Eylül tarihlerinde bir araya geldi. Educons Üniversitesi, spor kulüplerinin faaliyetleri kendi spor kulüplerinde ve kendilerinde uygulayabilmelerini sağlamak amacıyla İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’nı oluşturdu.

Geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlıyor

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kargenç Kulüp Başkanı Ersel Aydın, “Karbon Nötr Spor Kulüpleri Ağı (C Zero Spor Kulüpleri) Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen Erasmus + İşbirliği Ortaklığı Spor Projesi, Avrupa’da faaliyet gösteren küçük spor kulüplerini harekete geçmeye ve sürdürülebilir bir iklim eylemi anlayışı geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlıyor” şeklinde konuştu.

Motive edici bir program

Aydın, “Bu programda çevreci yaklaşım açısından bir spor kulübünün sahip olması gereken değerler yer almaktadır: Spor kulüpleri ne tür etkinlikler düzenleyebilir, bu program, spor kulüplerinin yönetim ve faaliyetlerini test eden veya değerlendiren bir program olup, spor kulüplerinin çevreci yaklaşım açısından kendilerini gözlemlemelerine ve değerlendirmelerine yardımcı olacak, çevrecileri motive edici bir programdır” ifadelerini kullandı.

Birçok bölümden oluşuyor

Program modülü hakkında bilgi veren Kulüp Başkanı Ersel Aydın, “Giriş (spor kulüplerinin tanıtılması ve kayıt bilgileri), iklim ayak izi eğitim oturumları nasıl geliştirilir (kulüp üyeleri, sporcular ve taraftarlar için), eğitim nasıl değerlendirilmelidir, iklim eylemiyle ilgili veriler nasıl toplanır (Kulüpteki tüm bileşenler için), toplanan verilerin programa girilmesi ve değerlendirilmesi, bölümlerinden oluşmaktadır” dedi

İlk adımımızı atıyoruz

Kargenç Kulüp Başkanı Aydın, “Proje toplantısı, her ortak ülkedeki yerel işbirliği yapılan spor kulüpleri için İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’na yönelik bir eğitim planının oluşturulmasıyla sona erdi. Bundan sonra her spor kulübü, karbon emisyonunu ölçmek ve karbon emisyonunu azaltmak amacıyla kendi spor kulübü bünyesinde İklim Ayak İzi Ölçüm Programı’nı uygulamaya başlayacak. Şimdi hepimiz, Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Bulgaristan, Yunanistan ve Portekiz’den C Zero Spor Kulüpleri olarak proje kapsamında iklim eylemimiz için ilk adımımızı atıyoruz” şeklinde konuştu.

Aydın, “Sürdürülebilir bir iklim eylemi anlayışı geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlıyor” dedi.
Aydın, “C Zero Spor Kulüpleri olarak proje kapsamında iklim eylemimiz için ilk adımımızı atıyoruz” dedi.