Gündem

İkinci çıkışlara dikkat

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, bölgede yılda iki döl veren Amerikan beyaz kelebeği zararlısının Temmuz sonunda ikinci nesil döl çıkışlarını gerçekleştireceğini belirtti. Ersoy, “Amerikan beyaz kelebeği Ağustos ayında larva (tırtıl) döneminde yaprak ve sürgünlerde görülmeye başlandı” dedi.

 

YILDA İKİ KEZ

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, Amerikan beyaz kelebeği zararlısının Temmuz sonunda ikinci döl çıkışlarını gerçekleştireceğini söyleyerek, “Ağustos ayında larva (tırtıl) döneminde yaprak ve sürgünlerde görülmeye başlandı” dedi. Ersoy, “Zararlının genelde yılda 2 döl verdiği bilinmemekte ve 1. döle karşı (Haziran) yapılan mücadele yöntemleri sonucunda Amerikan beyaz kelebeği zararlısı aynı yıl bir daha çıkmayacakmış gibi düşünülmektedir. Bu nedenle 1. nesile karşı mücadele yapanlar aynı zararlının ikinci çıkış dönemini dikkate almamaktadır. Bu da üretici gözünde uygulanan mücadele yöntemi başarılı olmadı düşüncesi uyandırmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

İMHA EDİLMELİ

Mühendis Serap Vildan Ersoy, “Fındık hasadının başladığı bu günlerde zararlı ile mücadelelerde, kimyasal mücadeleye geçmeden önce bahçelerde gözlem, izleme yapılarak yumurta paketlerinin görüldüğü yapraklar, ocaklarda dalların ucunda bulunan tırtıl kolonileri kesilerek toplanıp yakılarak imha edilmelidir. Zirai ilaç kullanılacak ise larva kolonilerinin mümkün olduğu kadar erken tespit edilmesi, genç tırtıl döneminin daha hassas olması nedeniyle zararlı ile mücadele etkinliği için önemlidir. Hasat döneminde Amerikan beyaz kelebeğine karşı kullanılacak tarım ilaçlarının son kullanma ve hasat arasındaki süresine dikkat etmek gerekir” diye belirtti.

 

BUDANARAK YAKILMALI

Süreye dikkat edilmeden yapılan ilaçlamalarda iç fındıkta ilaç kalıntısı oluşacaktır” diyen Ersoy, “Amerikan beyaz kelebeğinde kullanılan etken maddeli zirai ilaçların etken maddesi, uygulamadan sonra ortalama iki hafta içinde meyveden parçalanarak kaybolmaktadır. Yani üreticilerimiz kimyasal mücadele yaptıktan sonra 2 hafta fındık toplamamaları gerekir. Bu kapsamda Amerikan beyaz kelebeği ikinci dölüne karşı mutlaka mekanik mücadele yaparak larvaların (tırtılların) görüldüğü dallar budanarak yakılmalıdır. Kimyasal mücadele yapılacak ise ilaç etiketi kontrol edilerek son kullanma ve hasat arasındaki süre kontrol edilerek ilaçlama yapılmalıdır” şeklinde konuştu.