Gündem

İki uygulamaya dikkat edilmeli

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgilendirme yaptı. “Dallarda uç kurumasının gözle görülen iki nedeni vardır” diyen Ersoy, “Birincisi azotlu gübrelemenin yanlış zaman ve dozda uygulaması ikinci zararı ise hasada yakın yaz dönemi alınan dip ve kök sürgünlerinden yani filizlerden kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.  

 

BAHÇEDEN UZAKLAŞTIRILMALI

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgilendirmesine devam ediyor. Ersoy, “Fındık ocakları kontrol edilerek fındık teke böceğine karşı mücadeleye başlanabilir. Zararlı bir veya iki yıllık genç sürgünlerin özünde beslenerek, sürgünlerin kurumasına neden olur. Yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde önlem alınmazsa önemli ürün kayıplarına yol açar. Bölgemizde de yer yer bahçelerde görülüyor. Mekanik mücadelesinde uç sürgün kurumalarının iyice belirginleştiği Temmuz ayı ortalarından yaprak dökümüne kadar olan süre içinde zarara maruz kalmış tüm sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

İKİ NEDENİ VAR

Kuruyan sürgünlerin ayrımı yaprak dökümünde zorlaşacağından mekanik mücadele geciktirilmemeli” diyen Ersoy, “Kimyasal mücadele de amaç erginlerin yumurta bırakmasını engellemek olduğu için mücadele Mayıs ayı ikinci yarısından gerekli sayım yapılarak uygulanmalı. Bahçede 10 ocakta tüm sürgünler kontrol edilir, 10 ocakta ortalama 5’ten fazla zarar görmüş sürgün varsa ilkbahar sonu ilaçlı mücadele yapılabilir. Zarar gören sürgün sayısı daha az ise Temmuz ortalarından hasat sonuna kadar yapılacak olan mekanik mücadele yeterli olur. Fındık teke böceği zararı uç kurusu ile karıştırılabilir. Dallarda uç kurumasının gözle görülen iki nedeni vardır. Birincisi azotlu gübrelemenin yanlış zaman ve dozda uygulaması ikinci zararı ise hasada yakın yaz dönemi alınan dip ve kök sürgünlerinden yani filizlerden kaynaklanmakta” dedi.

 

LARVALAR KONTROL EDİLMELİ

Ersoy, “Amerikan beyaz kelebeğine karşı yapılacak kimyasal mücadeleye dikkat etmek gerekir. Zararlı yaprakları birbirine bağlayarak ve ağlar örerek beslenmesine devam ettiği için dallarda görülen ağlar kesilerek imha edilmeli. Beslenmesini tamamlayan larva ağı terk eder. Özellikle bu dönemde larvalar ağı terk ederek ikinci döl verme dönemine geçmiş olabilir. Üreticilerimizin bu noktada dal üzerinde ağ içerisinde larvaların olup olmadığını dikkatlice kontrol etmeli. Ağ içerisinde larva görülürse ağlar kesilebilir, yakılarak imha edilebilir ve ilaçlı mücadele yapılabilir. Ağ içerisinde larva görülmez ise kimyasal mücadele yapmaya gerek yok. Yaprak biti görülen bahçelerde mücadele yapılabilir. Yabancı ot temizliğine devam edilebilir” şeklinde açıklamada bulundu.