İğne gözünde 58 yıl

 

12 yaşındayken babasına ait manifatura dükkanında mesleğe başlayan İrfan Sarımehmetoğlu, gönül verdiği terzilik mesleğini 58 yıldır sürdürüyor.

 

ZANAAT MERAKI

Kocaali’de 12 yaşındayken babasına ait manifatura dükkanında mesleğe başlayan ve 58 yılını terziliğe veren ilçenin sevilen büyüklerinden İrfan Sarımehmetoğlu 13 metrekarelik dükkanında mesleğini ayakta tutuyor. Elinden iğne ve ipliği 58 yıldır bırakmayan İrfan Usta, mesleğini ilk günkü heyecanla sürdürüyor. Zanaatkarlara olan merakının onu terziliğe yönlendirdiğini söylediğini ve terzilikte uzun yıllar çırak ve kalfalık yapmasının ardından kendi dükkanını açtığı aktaran Sarımehmetoğlu, “Ağabeyim terziydi, kendini geliştirmek için Ankara’ya gitti. Sonra beni de yanına aldı. İlk olarak terzilik mesleğiyle orada tanıştım. Zaman içerisinde mesleği kavradım. Bakanlara, milletvekillerine, bürokratlara çok takım elbiseler diktim. Ankara’da hayat şartları zorlaşmaya başlayınca memleketim Kocaali ilçesine geri dönerek dükkanımı açtım” diye konuştu.

 

SAYGIM ARTIYOR

Sağlık şartları el verdiğince mesleğini sürdürmeye kararlı olduğunu ifade eden Sarımehmetoğlu, bir gün bırakmak zorunda kalırsa buna çok üzüleceğini kaydetti. İşlerinin geçmişe nazaran daha az olduğunu dile getiren Sarımehmetoğlu, “Önceden öyle zamanlarımız oluyordu ki çıraklarımızla kalfalarımızla ayda 35-40 takım elbise dikiyorduk. Şimdi bunların hiçbiri yok. Zaten günümüz şartları da hazır giyim üzerine. Nadiren takım elbise soranlar oluyor. Diktiğim takım elbiseleri hala giyen arkadaşım var. Bu da bizi mutlu ediyor. Mesleğe olan saygım artıyor” ifadelerini kullandı. Sarımehmetoğlu, gençlere sevdikleri işleri yapmaları önerisinde bulunarak, teknolojiye yenik düşen terziliğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu sözlerine ekledi. İlçede Terzi İrfan Usta olarak tanınan Sarımehmetoğlu gençlere ve spora olan ilgisiyle de ayrıca biliniyor.