EğitimKarasu

Hayırla hayal edilmek

 

Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yemek Üretim Atölyesi ve Kantin açılışı Pazartesi günü gerçekleştirildi. Açılışta konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Hayırla hayal edilmek ikinci kez hayata gelmektir” dedi. Savaşçı, “Çocuklarımız hem üretecek hem de üretmeyi öğrenecekler” dedi.

 

Ürettiğini hayata geçiren

Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yemek Üretim Atölyesi ve Kantin açılışı Pazartesi günü gerçekleştirildi. Açılışa Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, bağışçı Hüseyin Avni Tarakçı, ilçe protokol üyeleri ve diğer merkez okul müdürleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Hayırla hayal edilmek ikinci kez hayata gelmektir diye bir söz vardır. Rabbim hayrınızı kabul etsin. Bakanlarımız 28 Şubat sürecinde meslek liselerine vurulan darbeyi ortadan kaldırmak için uzun süredir mesleki eğitim merkezlerine önem veriyor. Üreten, ürettiğini hayata geçiren, kendini geliştirebilen öğrenciler yetiştirme kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

EKONOMİYE KATKI

Çocuklarımız hem üretecek hem de üretmeyi öğrenecekler” diyen Savaşçı,  Hayırseverimiz ülke ekonomisinde katkı sağladığı gibi işlerinde de ülkemizin üretimine katkı sağlıyor. Ülkemizde olan savaşta da üreten bir ülkenin ne kadar önemli olduğunu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Okullar da çocuklarımız hem üretim sağlayacak hem de kazanç elde edecek. Bizler eğitim camiası olarak aklıselim, kalbiselim, zevkiselim öğrenciler yetiştireceğiz” dedi. Okul Müdürü Canan Erol, “Pandemi sürecinde okulumuz Türkiye’de maske üreten 33 okuldan bir tanesi oldu. Okulumuz 1 milyon 296 bin maske üretimi ile döner sermayeyi başlattı” dedi. Erol, “Bağışçımız Hüseyin Avni Tarakçıoğlu’nun sayesinde kurmuş olduğumuz yemek üretim atölyesi sayesinde yemek üreterek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

 

450 BİN TL BAĞIŞ YAPILDI

Müdür Erol, “Atölyemizin maliyetinin 450 bin TL’si hayırsever Hüseyin Avni Tarakçıoğlu tarafından karşılanmıştır. Ayrıca atölye donanımı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmıştır. Soner Sivişoğlu tarafından inşa edilen ve 130 metre kare olan yemek üretim atölyesi 3 bin 500 kişiye yemek üretme kapasitesine sahip. Karasu ve Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı taşımalı hizmet alan 2 bin 400 öğrencinin öğle yemeği öğrenciler tarafından atölyede yapılmaktadır. Bazı kamu birimleri ile okul aile birliği tarafından, Kızılcık Ortaokulu Okul Aile Birliğine yemek satışı da yapıyoruz” diye belirtti. Erol, “MERTEL tarafından yapılan ve 3 katlı olan yemek üretim atölyesinde 2 adet soğuk üretim deposu bulunmaktadır. Zemin kat yiyecek içecek üretim atölyesi, 2. kat soğuk hava deposu, yemekhane, sayman odası, kiler ve lavabolardan oluşmaktadır. 3. katta konferans salonu bulunmaktadır” dedi.

 

300 ÖĞRENCİ KAPASİTESİ

Erol, “Yemek üretim atölyesinde 3 aşçı, 9 usta öğretici çalışmakta ve 22 öğrenci görev almaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yemeklerin taşınması için 1 adet araç, 4 personel tahsis edilmiştir. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da bir araç tahsis edildi. 175.000TL’ye inşa edilen okulumuzun kantini için hayırsever Hüseyin Avni Tarakçıoğlu, 145.000 TL bağışta bulundu. 117 metre kare olan kantin 300 öğrenci kapasitelidir. Kantinin projesi Serhan Kılıçkaya tarafından yapıldı. Yemek Üretim Atölyesi ve kantinin yapılmasında büyük emeği geçen değerli büyüğümüz Hüseyin Avni Tarakçıoğlu’nun adı hem üretim atölyesine hem de kantine verilmiştir. Büyük bir projeyi hayata geçirmemizde bizlere destek olan Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Karasu Kaymakamlığı’na, Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Karasu Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

 

DAMAK TADINI TUTTURMUŞ

Açılışta konuşma yapan okul bağışçısı Hüseyin Avni Tarakçıoğlu, “İstanbul da çalışıyorum ama zamanımın birçoğunu Karasu İhsaniye Mahallesi’nde değerlendiriyorum. Kapalı olan İhsaniye İlkokulu’nu yaptırmak için çıktığımız bu yolda eğitime güzel bir destekte bulunduk. Çok mutluyum, bizim durumumuzda olan herkesin mutlaka bu tadı alması gerekiyor. Hem öğrencilerimize hem de eğitim görevlilerine hayırlı olmasını diliyorum. Karasu’nun turizmine de çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Burada yetişen öğrencilerimiz hem sunum hem de damak tadını tutturmuş durumda. Bu da bizi oldukça mutlu ediyor” ifadelerini kullandı. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, “Türkiye’de bazı meseleler sürekli tartışılır ve her sorunun altında eğitim ararız. Bireysel davranışlarımızdan toplumsal eksikliklerimiz incelendiğinde altında eğitimle alakalı bir mesele olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

 

MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin ne anlam ifade ettiğini hissederek biliyorum” diyen Helvacı, “Meslek lisesi meselesinin memleket meselesi olduğunu belirten bir motto vardı ben bu mottoya inanıyorum. Çünkü Türkiye gibi iddiaları olan ve dünya gücü olmayı hedefleyen bir ülke için bu kalkınmanın en önemli unsuru lise düzeyindeki okullarımız oluşturuyor. Pandemiden dolayı açılış gecikti. Hayırseverimizin Karasu’da eğitime çok büyük bir katkısı oldu. Tüm destekçilerimize teşekkür ediyoruz. Bizler Karasu’da çok şanslıyız. İl Milli Eğitim Müdürümüzün bizlere vermiş olduğu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmada bulundu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Hüseyin Avni Tarakçıoğlu’na plaket taktim edildi. Protokol tarafından yemek atölyesi gezildi. Programın sonunda okulun konferans salonunda misafirlere müzik söyleşisi ve kokteyl düzenlendi. Bahar Kaya