Gündem

Hayat timi en zor ana hazır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Cankurtaran ekipleri göreve hazır. Karada ve denizde müdahale, sudan çıkarma, boğulma, taşıma ve kalp masajı eğitimiyle sıfır kayıp hedefine odaklanan cankurtaranlar, en güzel günlerin acıya dönüşmemesi için 3 ay boyunca pür dikkat nöbet tutacak.

 

EĞİTİMDEN GEÇTİLER

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, yeni sezon için hazırlıklarını tamamladı. Kuzey sahilleri Karasu, Kocaali ve Kaynarca’da cankurtaran ve güvenlik hizmetini sağlayan Büyükşehir sıfır kayıp hedefiyle zorlu göreve hazır. İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Kuzey’de başlayan kurtarma görevleri öncesinde personeline eğitim verdi. Hayat timi olarak nitelendirilen 64 kişilik cankurtaran ekibi, mülakat ve yetenek sınavlarından geçirilerek seçildi. Uzun yıllar bu görevi yapan profesyonel personellerin de yer aldığı ekip Bronz Gümüş Cankurtaran eğitimine de tabi tutuldu. Uluslararası Cankurtaran Federasyonu (ILS) tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde cankurtaranlara kazazedeye müdahale, sudan çıkarma, taşıma, kalp masajı ve ilk yardım teknikleri konusunda önemli bir eğitim verildi. 15 Haziran Çarşamba günü göreve başlayan olan cankurtaranlar vatandaşların güzel günlerinin acıya dönüşmemesi için adeta gözlerin kırpmadan çalışacak.

 

HAYAT NÖBETİ

Bu ekipten 41 cankurtaran Karasu’da, 18 cankurtaran Kocaali’de, 3 cankurtaran Kaynarca’da ve 2 cankurtaran ad Kocaali Kadınlar Plajı’nda görev yapacak. Büyükşehir Belediyesi Kuzey sahillerinde 4 jet ski, 1 adet zodiac botla çalışacak. Tüm ilçeler dahil edildiğinde toplamda 45 kulede hayat nöbeti tutulacak. Büyükşehir ekipleri, 15 Haziran’da başladıkları bu nöbeti 15 Eylül’e kadar sürdürecek. Ekipler sabah 10.00’dan akşam 19.00’a kadar görev başında olacak. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “En zor görevlerde, Türkiye’nin her yerinde ve şehrimizde yürüttüğü faaliyetlerle gururumuz olan itfaiye teşkilatımız 64 cankurtaranımızı profesyonel bir eğitimle göreve hazırlıyor. Bu yaz sezonunda kayıpsız, acısız ve sadece güzel hatıralarla anacağımız günler hafızamızda kalsın istiyor, tüm vatandaşlarımızı ekiplerimize güvenmesi ve yapılan uyarıları dikkate almasını istiyoruz” denildi.