Köşe Yazıları

Hayaller hayatlar

Hayaller hayatlar

Tek isteğimiz veya istediğimiz tek şey hayatta yaşadığımız sürece adil olarak bir yaşam sürmek. Bu herkes için mümkün olmayabilir suç oranlarına bakıldığında en azından mümkün olmadığını görebilirsiniz. Tüm toplum ve ülkelerin tümü için geçerli bir kural iyi kötü hep var olacak iyi günler iyi haftalar.

Her hangi bir konuyu ele aldığınızda nasıl tepki ile cevap vereceğiniz veya nasıl çözümleme yapacağınızın sorusunun cevabı konuya karşı gösterilen hassasiyetiniz önem ve değer taşır.

Bundan yirmi yılı otuz hatta otuz beş yılı öncesini iyi hatırlarım ilkokuldan çıkıp esnaflık hayatına başladığım yıllar elektrikler kesildiğinde Adem Çavdara yarım kilo elektrik alda gel denildiği yıllar veya kamorot şükrüye iki yüz gram davul tozu al denildiği yıllardı o yıllar. Esnaflar arasında müthiş senkronizasyon vardı güzeldi valla çok çok iyiydi şimdi o yıllardan alıyoruz karasuyu bu yıllara kadar geliyoruz.

Değişim ve dönüşümü gözlerinizin önüne getirin her yıl olmaz ama üç yılda bir dört yılda bir doksanlardan beri değişim ve dönüşümü yaşadığını görürüz ve şahit oluruz. Bundan otuz, otuz beş yıl sonra bugün olanları konuşmaya ömrümüz vefa ederse çok daha farklı şeyleri konuşuyor olacağımız kesin ama bugün dünü ve bugünü konuşabiliriz.

Hatta bu yıllara orta yaş veya üstü tanıklık etmiş insanlar o güzel günlerin birikimlerini bir muhabbet meclisinde anlatsa güzel olmaz mı? Bence çok da güzel olur geçmiş ile bugünü kıyaslamak açısından bu günün nesillerine güzel hatıralar ve anılar bırakmış oluruz.

Bir zaman sonra bunları anlatacak kimsede kalmaz mahalle kültürü komşuluk iletişimi bu gün ile kıyas edilmeyecek kadar uzak bir hal aldığını görebilirsiniz kendinize iyi bakın mutlu kalın.