Köşe Yazıları

HASAT ZAMANI

HASAT ZAMANI

Yaz ayı berekettir mahsulün sadece güneşten istifade ederek olması olgunlaşması soframıza gelmesidir sebzelerin meyvelerin bahçelerimizde güller gibi açmasıdır iyi günler iyi haftalar.

İlçemizde katma değeri en yüksek olan ürün tabiki başta fındık gelmektedir önümüzdeki haftalar alım fiyatı açıklanır diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıllarda fındıkta baş gösteren hastalıklar yok gözlemlediğim kadarı ile bildiğiniz üzere Amerikan kelebeği musallat olmuştu bir ara çok sıkıntılı bir yıl olmuştu.

Şuan geenel olarak rokelte fena gözükmüyor eş dosttan edindiğime göre ne çıkarsa ne gelirse bereket versin hayırlı versin.

Fındık konusu ile ilgili hem ürün çeşitliliği açısından farklı cins ve fide türü görüyoruz mesela ağaç fındık zaman zaman eski fideleri söküldüğünü ve bu ağaç fideden dikildiğine şahit oluyorum.

Yurt içinde ve yurt dışında bu sanayi ile meşgul olan şirketler farklı arayış içeresindeler mesela dünya bazında fındık alımına liderlik eden firma dünyanın bir çok bölgesinde ar-ge çalışmaları yaparak deneme dikimleri yapıp mahsul verimine bakıp analiz raporu hazırlıyor uzunca bir yıldır.

Farklı alternatif önümüzdeki yıllarda karşı karşıya kalabilir miyiz bunu zaman gösterecek. Dünya genelinde tedarik ürününü piyasayı elinde bulunduran şirketler hem arzı karşılar hem de talepleri. Bu yüzden fiyatı belirlemede etkili olurlar söz sahibi olurlar.

Bizler üretici ve tüketici olarak kendi ürünümüze kendimiz sahip çıkmanın ötesinde farklı yöntem ve metotlar ile ülke içerisinde tüketebilmek için ürün çeşitliliği ile kurulan ve kurulacak üretim yapan Kooperatiflere tesislere sahip çıkmamız gerek diye düşünüyorum.

Şuan en yakınımızda ilçemizde tek olan paralı mahallesi kalkınma koperatifi var tüm fındık uetiştiricilerinin en azından bir kere irtibata geçip fikir alışverişinde bulunulabilir.Burdan daha önce en az dört beş kere paralı mahallesinin bu güzel başarısını burdan yazmıştım umarım hayal ettikleri en güzel hedefi tutturur ülke pazarında söz sahibi olan bir marka olur.Bu sene tüm üreticilerin hem açıklanan fiyattan hemde rolelteden memnun kalacağı bir yıl olması temenni ve düşüncesi ile kendinize iyi bakın mutlu kalın.