Karasu

Halk Sağlığı Haftası kutlandı

Halk Sağlığı Haftası kutlandı

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası nedeniyle Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Atatürk Bulvarı’nda stant kurularak etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye dikkat çekmek için boy-kilo ölçümü, kronik hastalıklara dikkat çekmek için de tansiyon ve kan şekeri ölçümü yapıldı.

Bilinç düzeyini attırmaya çalışıyoruz

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası nedeniyle Atatürk Bulvarı’nda stant kurularak etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte açıklamada bulunan Karasu İlçe Sağlık Müdürü Doktor Yavuz Selim Özdin, “Toplumun tedavi öncesi veya hasta olmadan önce birinci basamak olan koruyucu ve önleyici tedaviler bütünü halk sağlığı bünyesinde işlenir. Bu nedenle bu haftalar içerisinde halk sağlığı haftası yaparak toplumda belli başlı kronik hastalıkların gelişmemesi için insanların bu konudaki bilinç düzeyini arttırma adına bu tarz faaliyetler yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Hastalıklarla ilgili ölçümler yapıldı

Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri ile ilgili faaliyetlerden bahseden Özdin, “Bulaşıcı hastalıklar, yaşlı sağlığı, aşılama faaliyetleri, çevre sağlığı faaliyetleri gibi halk sağlığını korumaya yönelik alanlardan oluşur. Bizde düzenlenen etkinlikte bilgilendirici ekipmanlar dağıtarak, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklarla ilgili ölçümler yaptık. Vatandaşlarımızın hasta olup olmadıklarını burada fark etmesi adına böyle bir etkinlik gerçekleştirerek Halk Sağlığı Hhaftası’nı kutlamak ve toplumu bilinçlendirmek adına bugünü belirleyerek böyle bir etkinlik düzenledik” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı beslenmeye dikkat çekildi

Ardından açıklamada bulunan Uzman Doktor Elif Ezirmik, “Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak 3-9 Eylül Halk Sağlığı etkinlikleri kapsamında Karasu Bulvarı’nda stant kurduk. Burada başvuran kişilere kan şeker ölçümü, tansiyon ölçümü, boy ve kilo ölçümlerini gerçekleştirdik. Onun yanı sıra sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite hakkında kişilere bilgilendirme sağladık. Dünyada ve ülkemizde de en sık ölüm sebebi olan kardiyovasküler hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, diyabet hastalığı ve kanserler ile ilgili bilgilendirmeler yaparak etkinliğimizi gerçekleştirmiş olduk” dedi.