Karasu

Gübre ve yem yetiştiremiyoruz

 

Geçtiğimiz haftalarda Tarım Kredi Kooperatifleri, kimyevi gübre ve karma hayvan yem fiyatlarında indirim uygulamıştı. Uygulanan indirimlerden vatandaşın olumlu etkilendiğini belirten Karasu Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Erol Sarı, “Şu anda vatandaşa gübre ve yem yetiştiremiyoruz” dedi.

 

ALIM GÜCÜ ARTTI

Geçtiğimiz haftalarda Tarım Kredi Kooperatifleri, kimyevi gübre ve karma hayvan yem fiyatlarında indirim uygulanmıştı. Konuya ilişkin Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Erol Sarı açıklamada bulunarak, indirimlerden vatandaşların olumlu etkilediğini belirtti. Müdür Sarı, “Kimyevi gübrelerde yüzde 30, karma hayvan yemlerinde ise yüzde 12’lik bir indirim uygulanmıştı. Bu indirimler hala devam ediyor. Gübre ve yem fiyatlarındaki indirim vatandaşı çok olumlu etkiledi. Şu anda vatandaşa yem ve gübre yetiştiremiyoruz. Depolarımızı sürekli doldurduğumuz halde çok hızlı bir şeklide boşalıyor. Vatandaş torba fiyatını şu anda gübrede 50-100 TL, yemde 20 TL bandında daha ucuz tedarik edebiliyor. Vatandaşın alım gücü doğrudan arttı” şeklinde konuştu.

 

TALEP BİZİ MUTLU EDİYOR

Vatandaşa gübre ve yem yetiştiremiyoruz” diye belirten Müdür Sarı, “Özellikle 1 haftadır ürünlerimize çok yüksek talep var. Fabrikada siparişlerimiz dolmuş durumda vatandaşın talebi bizi oldukça mutlu ediyor” dedi. Müdür Erol Sarı, “1 ton gübre fiyatı en ucuz 6 bin 100 liradan başlayarak, 9 bin 200 liraya kadar çıkıyor. Bu fiyatlara önceki aylarda baktığımızda 9 bin ile 13 bin arasında seyir ediyordu. Geçen ayla karşılaştırırsak yüzde 30 net bir indirim var. Geçen aya kıyasla yem fiyatlarında da yüzde 10-15 indirim oldu. Yem çuvalı fiyatlarımız ortalama 200-210 lira iken, 180-185’lere kadar bir fiyat gerilemesi oldu. Fiyat konusunda teşvik programımız halkı olumlu etkilediğini görüyoruz. Vatandaştan olumlu geri dönüşler oluyor” ifadelerini kullandı.

 

ÇİFTÇİYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Vatandaşın olumlu tepkisi kurum olarak bizi memnun ediyor” diyen Sarı, “İndirim yaptığımız da beklediğimiz satışların iki katını gerçekleştiriyoruz. Bu konuda vatandaş gerçek anlamda rahatlamış vaziyette bunu hissediyoruz. Hiç beklemediğimiz gübre ve yem satışları yapılıyor. Fiyatları olabildiğince aynı seviyede tutacağız” dedi.  Sarı, “Fiyat indirimlerini piyasa koşullarına göre yaptık. Malumunuz üzere iki komşu ülkemizde savaş söz konusu, bu durum olumsuz fiyat dalgalanmalarına neden olabilir ama Tarım Kredi Kooperatifleri olarak piyasayı regüle etme görevini ifa etmeye devam edeceğimizden eminiz. Ürün tedarikimizde de bir sıkıntı yok. Tarım Kredi Kooperatifleri yem ve gübre konusunda çiftçiyi mağdur etmeyecek” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya