Karasu

Gözleri güneşten korumak önemli

Gözleri güneşten korumak önemli

Bahar aylarının gelmesi ve güneşin tesirinin artmasıyla güneş gözlüğü ihtiyacının artığını ifade eden Karasu Zeynep Optik İşletmecisi Zeynep Yurt, “Güneş ışınlarından korunmak söz konusu olduğunda cildimiz aklımıza gelir ancak gözleri güneşin yakıcı sıcaklığından korumak da bir o kadar önemlidir” dedi.

Güneş gözlüğü kullanılmalı

Güneşin zararlı ışınlarından cildi korumanın yanı sıra gözleri korumanın da oldukça önemli olduğunu söyleyen Karasu Zeynep Optik İşletmecisi Zeynep Yurt, “Güneşin gözlerinize zarar vermesini önlemenin basit yolları var. Gözlerinizi korumanın en kolay ve şık yollarından biri gün boyunca güneş gözlüğü takmaktır. Gözleriniz güneş ışınlarından korunmadığında belirli hastalıklara yakalanma riskiniz artabilir ve çok fazla UV ışınlarına maruz kalır” diye konuştu.

Cam rengi önemli

Doğru gözlük camı ve renginin belirlenmesinin önemli olduğunu ekleyen Zeynep Yurt, “Polarize camlar diğer güneş gözlüklerinden daha fazla ışığı filtreleyen özel bir katmanla tasalanmıştır. Daha koyu gözlük camları UV ışınlarından daha fazla koruma sağlar gibi görünse de bunun tersi doğrudur. Güneşten en iyi şekilde korunmak için koyu camlar yerine gri veya füme renkli camlar tercih edilmelidir” dedi.

Kalıcı hasar oluşur

Doğrudan güneşe bakmanın rahatsızlık vermesinin yanı sıra gözlerde bazı kalıcı hasara neden olabileceğini söyleyen Yurt, “Güneşin UV ışınları gözlerinize girdiğinde, serbest radikaller oluşturabilir ve retinalarınıza zarar vererek potansiyel olarak solar veya fotik retinopi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Solar retinopatinin daha semptomları, sulu gözlerden göz rahatsızlığına ve baş ağrısına kadar değişebilir” ifadelerini kullandı.

Fayda sağlar

Gözlüğü çeşitlerinin kullanılmasının gündelik faaliyetlerde de fayda sağlayacağını ayrıca ekleyen Yurt, “Plaja veya havuza gidiyorsanız gözlerinizi sudan, tuzdan ve klordan korumak için bir çift yüzücü gözlüğü alın. Benzer şekilde spor yapıyorsanız göz yaralanması riskini azaltmak için koruyucu gözlük taktığınızdan emin olun. Gözlerinizi korumanın başka etkili yollarını da unutmayın” diyerek sözlerini sonlandırdı.