EkonomiKarasu

Görünmeyen maliyetler arttı

 

Piyasanın zor şartlarından ve gelen zamlardan muzdarip olan Karasu Şirin Ayakkabı sahibi Yavuz Şirin açıklamada bulundu. Şirin, “Piyasanın olumsuz şartlarından ayakkabı piyasası da etkilendi. Görünmeyen maliyetlerimiz biraz daha arttı” dedi.

 

PİYASA ETKİLENDİ

Piyasanın zor şartlarından ve gelen zamlardan muzdarip olan Karasu Şirin Ayakkabı sahibi Yavuz Şirin açıklamada bulundu. Şirin, “Piyasanın olumsuz şartlarından ayakkabı piyasası da etkilendi. Esnafın alım gücünün düşmesinin yanında vatandaşın da alım gücü düştü. Bu durumu fırsat bilen bazı arkadaşlar kendi menfaatleri için fiyatları yüksek tuttu. Görünmeyen maliyetlerimiz biraz daha arttı. Bazı ayakkabı markalarının taklitlerinin satışları artmaya başladı. Vatandaşın alım gücünü düşünürsek vatandaş taklit olan ayakkabılara yöneldi. Bu da ayakkabı sektörünü olumsuz etkiledi” şeklinde konuştu.

 

BİLANÇO ESNAFI ZORLUYOR

Orijinal ayakkabı ve taklit olan ayakkabı arasında afaki bir fiyat farkı var” diyen Şirin, “Üretici firma, iç piyasadaki pazar payını kaybetme pahasına bile olsa kendisini ihracata yönelttiği için ham madde fiyatlarındaki artış göz önünde bulundurulduğu zaman, asgari ücretin artışı, vergilerin artışı ve maliyetlerin yüzde 100’ün üstüne çıktığı gözle görülür bir şey” dedi. Şirin, “Akaryakıta gelen zamlar yüzünden lojistik ve kargo sevkiyatlarımızın maliyeti gittikçe arttı. Bunları üst üste koyduğumuz zaman ortadaki bilanço esnafı, müşteriye fiyat sunarken zorluyor. Vatandaştan sanki fiyatı kendimiz belirliyormuşuz gibi tepkilerle karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KAR ETTİRMİYOR

Kirada olan işletmelerin Karasu’nun piyasa şartlarının üstünde seyretmesi esnafın üzerine ciddi bir külfet yüklemektedir” diye belirten Şirin, “Esnaf işletmeyi kar etmek için açıyor. Ama şu anki sistem esnafa o karı kazandırtmıyor. Perakende hizmet işletmeler sektöründen sanal ticarete geçiş ciddi anlamda iş kaybına sebebiyet veriyor. Esnaf olarak vatandaştan beklentimiz, üslubuna, kalitesine dikkat eden esnafı ziyaret etmeleri. Karasu’nun esnafı ve halkı birbirine yeter” şeklinde konuştu. “Bir sokağı Belediye imara açar o ilçenin esnafı da orayı modernleştirir” diyerek açıklamasını sürdürdü.

 

RESMİYETİ OLMAYAN ESNAF

Resmiyeti olmayan işletmelerden de bahseden Şirin, “Mesela yazın sahilde gece açılan çadırlarda, pazarlarda resmiyeti olmayan, kendini Karasu’nun esnafı sanan işletmelerin yaptıkları olumsuz davranışlar, Karasu’ya dışardan gelen vatandaşların gözünde kötü gösteriyor. Bu da ilçenin tüm esnaflarına karşı bir tepki oluşmasına neden oluyor ve hal böyle olunca da özverili çalışan esnaf olumsuz etkileniyor. Belediye ve Esnaf Odaları, Karasu için daha iyi bir karar almak için esnafla konuşarak bu duruma iyi çözüm bulmalı ki bu da Karasu’yu iyi bir vitrin modeli yapar” ifadelerini kullandı.

 

SABİT PARK İSTEMİYORUZ

Muhtemelen diğer sokaklarda da aynı sorun vardır ama ben 617 sokak adına konuşuyorum” diyen Şirin, “Belediye kaldırımları çok güzel genişletti, yolları güzel yaptı. Yapması gereken işleri yaptığı için Başkan’a teşekkür ediyoruz. Ama esnafı muzdarip eden iş yerinin önünde sabit olan araçlar. Yerel esnaf ve konut sahiplerinin imzasını toplayarak Belediye’ye dilekçe verdik. Anlık park yeri istedik. Ama üzgünüz ki sabit parklar yapılıyor. 15 gün yerinden kımıldamayan araçlar oluyor. Kendi kargo ürünlerimizi alamıyoruz. Vatandaş alışverişe geliyor ama arabasının durduracak yeri yok. Esnaf olarak bu konuda ciddi sorun yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KİMSE ZARAR ETMEYİ İSTEMEZ

Elektrik faturasından da nasibini aldıklarını belirten Şirin, “Geçen ay 340 TL olarak ödediğim faturayı bu ay 1173 TL olarak ödedik. Esnafın kendi maliyetleri yokmuş gibi elektrik faturası esnafa daha fazla maliyet yüklüyor. Vatandaş da gelen zamdan haberdar ama bize gelince pahalılığın sebebi bizmişiz gibi davranıyor. Esnaf üretilmiş ürünü alır ve belli bir kar marjının üzerine yansıtıp ürünü satışa çıkartır. Her işletme kar amaçlı kurulmuştur. Kimse zarar etmeyi istemez” dedi. Şirin, “Pandemi dönemindeki kısıtlamadan muzdarip olan yine esnaftı. Pandemi sürecinde alınan ürünlerin modası geçti, mevsimler değişti buna rağmen maliyetler işlemeye devam etti. Tam toparlanma sürecine girecektik ki zam bomba patladı” dedi. Bahar Kaya