Geçmişten getirdiğimiz deneyime güveniyoruz

 

Karasu’da geçtiğimiz Çarşamba günü hizmete giren Modesto Cafe&Restoran İşletmecisi Osman Erdoğan, geçmişten getirdikleri deneyime güvendiklerini söyledi. Ensar Kebap adı ile hizmet veren kurumda A’dan Z’ye yenilik yaptıklarını söyleyen Erdoğan, Sündüz Andoğlu’nun sorularını yanıtladı.

ÖNCELİKLE SİZİ BİRAZ TANIYABİLİR MİYİZ?

İsmim Osman Erdoğan. Beş yıldan bu yana Karasu’da Ensar Kebap’ın işletmesini yapıyorduk. Aslen Trabzon kökenli olmamız rağmen ailemiz buralı. Bundan sonra ticaretimize Ensar Kebap’ın eski yeri olan Modesto Cafe’de devam edeceğiz.

 

KEBAP SEKTÖRÜNDEN KAFE RESTORAN FORMATINA DÖNMENİZİN NEDENİ NEYDİ? İŞLER Mİ İYİ GİTMİYORDU YOKSA FARKLI BİR NEDENİ Mİ VAR?

Bizim yerleşik bir müşteri kitlemiz var. Kebap sektöründe de gayet iyi bir kitle yakalamıştık. Ancak müşteri kitlemizin beklentisi ve Karasu’nun özellikle kafe restoran alanındaki eksikliğini gidermek adına bu alana yönelmeye karar verdik. Çarşamba gününden itibaren yeni adı ve dekorasyonu ile hizmete giren Modesto Cafe Restoran olarak hizmet vermeye başladık. Yeni olmamıza karşın müşterilerimizin ilgisi ne kadar doğru bir adım attığımızı destekler nitelikte.

İŞYERİNDE NE GİBİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPTINIZ? DÖNÜŞÜM İŞİ ZOR VE MEŞAKKATLİ Mİ?

Öncelikle tadilat süreci sıfırdan bir mekan açmaktan daha zor ve uğraştırıcı oldu. A’dan Z’ye her şeyi değiştirdik diyebilirim. Sadece masalarımız aynı kaldı. Onları da severek tercih etmiştik. Müşterilerimiz de masalarımızı beğeniyordu. O nedenle masalarımızı değiştirme gereği duymadık. Onun dışındaki her şeyi değiştirdik. Mutfağımızda da ciddi değişikliklere gittik. Dünya mutfağına ait lezzetleri misafirlerimize sunmaya başladık.

 

LAHMACUN, PİDE VE KEBAP SATIŞINIZ DEVAM EDECEK Mİ?

Mutfağımızda yaptığımız değişiklikle bundan sonra lahmacun, pide ve kebap sunumumuz olmayacak. Eski müşterilerimiz sıklıkla bu soruyu yöneltiyor ancak yeni konseptimizde bu ürünlere yer vermeme kararı aldık.

MODESTO NE DEMEK? NEDEN MODESTO?

Modesto kelime anlamı olarak mütevazı demek. Biz geçmişte Fransa’da yaşıyorduk. Neden Türkçesini koymadınız diyen çok misafirimiz oldu. İsmin telif sorunu olduğu için Fransızcasına yönelmemiz gerekti. Karasu’ya mütevazı bir mekan kazandırdığımızı düşünüyoruz.

 

BİRAZ DA MENÜDEN BAHSEDELİM. YENİ VE FARKLI BİR ŞEYLER VAR MI? EN GÜVENDİĞİNİZ ÜRÜN YA DA MENÜNÜZ NE?

Menüde kahvaltımıza çok güveniyoruz. Kahvaltıda hem kalitemize güveniyoruz. Karadenizlilerin çok iyi bileceği gayganayı kahvaltıda ikram ediyoruz. Ekstra kuymak veya farklı talepler olduğunda da hazırlayabilecek kapasiteye sahibiz. Pizza ve makarnalarımıza sonsuz güveniyoruz. Biz beş yılı aşkın bir süredir yemek sektöründe olduğumuz için buranın damak tadını çok iyi biliyoruz. Buradaki insanların ne sevip ne sevmeyeceği konusunda ciddi bir deneyim sahibiyiz. Onun için bizim mutfağımıza itimat edeceklerini düşünüyoruz. Biz de bu güveni boşa çıkarmamak adına mutfağımızı güçlü tuttuk. Özetle mutfağımızdan çıkan her ürüne güveniyoruz.

KONSEPTTE NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi tabandan tavana her şey değişti. Açılır kapanır tavanımız elden geçti. Yer dekorasyonu değişti. Bir kebapçı ile kafe ortamı birbirinden çok farklı. Her ne kadar benzer alanlar olarak değerlendirmek mümkün olsa da işin içine girince öyle olmadığını çok iyi anlıyorsunuz. Bunun için profesyonel yardım aldık. İç mimarlarımız alanda müşterilerin kendilerini rahat hissetmesi adına çizimler yaptı. Biz de uygulamayı bu şekilde yaptık. Bunun için hiçbir harcamadan tasarruf etmedik. Önemli olan misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissetmeleri. İnanın ki koltuk seçiminden taban rengine kadar her şeyi itina ile seçtik ve uygulamasında bizzat başında durduk. Sonuçta da misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortam elde etmiş olduk. Umarız neticesi de güzel olacaktır.

KARASU’NUN YAZ KIŞ NÜFUS DENGESİZLİĞİ HERKESİN MALUMU. İŞLETMELERDEN BAZILARI YAZ YOĞUNLUĞUNU KALDIRAMIYOR. YAZ AYLARINA İLİŞKİN PLANLAMA YAPTINIZ MI? KAPASİTENİZ NE OLACAK?

Biz beş yıldan bu yana bu alanda yeterince tecrübe edindiğimizi düşünüyoruz. Yaz aylarında yemek çıkaran bir işletmeyi idare ediyorduk. Bu dönemde bile hiçbir sorun yaşamadan yüzde yüze yakın müşteri memnuniyeti sağladık. Dolayısıyla yaz aylarının yoğunluğundan haberdarız. En yoğun dönemlerde bile insanların kendilerini rahat hissedeceği ve sakin dönemdeki ile aynı zaman diliminde hizmet almalarını sağlayacak şekilde planlamamızı yapıyoruz. Tatile gelen insanların bekleme sorunu ile karşılaşmadan, mağduriyet yaşamdan keyif içinde tatillerini yapmalarını sağlamak adına tüm önlemleri aldığımızı düşünüyoruz. Belirttiğim gibi bu sezon her ne kadar Modesto’nun ilk sezonu olsa da bizim ilk sezonumuz değil. Geçmişten edindiğimiz deneyimi iyi kullanacağımızı ve müşterilerimize layığı ile hizmet edeceğimizi düşünüyoruz.