Siyaset

Gazetecilerin üzerinde baskı var

 

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Süt, “Üzülerek ifade etmek gerekir ki, çalışan gazetecilerin üzerindeki patron baskısı günümüzde de varlığını devam ettirmektedir” dedi.

 

YILLAR ÖNCE HAYKIRMIŞLARDI

Basın çalışanlarının baskı altında olduğunu belirten CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Basın mesleğinde çalışanlarla, çalıştırılan arasındaki münasebetlerin tanzimi hakkında kanunun yayımlanmasına karşı olan ve kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu getirilen yasal düzenlemelerin mesleki sakıncalar doğuracağını iddia ederek, gazeteleri 3 gün kapattıklarını duyurmuşlardı. Bu gelişme üzerine çalışan gazeteciler, boykot boyunca ‘Basın’ adlı bir gazete yayımlamaya karar vererek basın emekçilerinin zincire vurulamayacağını adeta haykırmışlardır. İşte tarihe 9 patron olayı olarak geçen bu olay sonrasında, işverenlere, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin nev’i, ücret miktarı, gazetecinin kıdemi öğelerinin mutlaka konulması, ücretlerin peşin ödenmesi gibi bazı yükümlülükler getiren yasal düzenleme ile elde edilen kazanımlar bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

BASIN ÖZGÜRLEŞMELİ

Yıllar önce olduğu gibi çalışan gazetecilerin üzerindeki patron baskısının günümüzde de varlığını devam ettirmekte olduğunu belirten Süt, “Sayın Cumhurbaşkanı ile mevcut siyasal iktidara sevimli gözükmek isteyen ve ya en azından onları kızdırmak istemeyen medya patronları, çalışanlarının sesini kısmaya çalışmaktadır. Sesini kısmak istemeyen, gerçeği açık bir şekilde halka aktaran çalışan gazeteci ve haberciler siyasi baskı nedeniyle işlerinden uzaklaştırılmakta ve hatta tutuklanmaktadırlar. Tutuklu gazeteci sayısında ısrarlı bir şekilde dünyada ilk 5’de yer alan ülkemizde en kısa zamanda basın özgürlüğü yeniden tesis edilmelidir. Özgür basın, yozlaşmış ve yolundan sapmış, siyasal iktidarın, bürokrasinin kendilerini düzelterek doğru yolu bulmalarının temel taşıdır. Basını özgürleştirmek yerine yandaş medya oluşturmak suretiyle iktidarda kalmaya devam etmek için gerçekleri gizlemek, uzun vadede ülkemizi için geri dönülemez sonuçlar ile karşı karşıya bırakacaktır” dedi.

DAİMA HALKIN HİZMETİNDE

Basın mensuplarının daima halkın içinde olduğunu belirten Süt, “Bugün geldiğimiz nokta basın emekçileri üzerindeki baskı ve tehdit unsuru sosyal medya kanalları ile bertaraf edilmeye başlanmıştır. Medya patronlarının gazete ve televizyonlarında barındırmadıkları gazeteciler kendi adlarına kurdukları sosyal medya kanalları ile tıptı 1961 yılında olduğu gibi daima halkın hizmetinde olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. Bu duydu ve düşüncelerle, her şeye her türlü baskıya rağmen gazetecilik ve habercilik mesleğini onurlu bir şekilde icra edenlerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. Mesajında iktidar ve patron baskısı altında bir yandan işsiz kalma diğer yandan özgürlüğünden yoksun bırakılma korkusu ile mesleğini ifa eden haber emekçilerinin Gazeteciler Günü’nü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir