Karasu

Gal sineğine karşı mücadele

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. “Fındık gal sineğine karşı kimyasal mücadele hazırlığı yapılabilir” diye belirten Ersoy, “Kimyasal mücadeleye başlamadan önce, ilaçlamayı gerektirecek yoğunlukta zararlı bulunup bulunmadığını tespit etmek için bir ön sayım yapılmalıdır” dedi.

 

ZARARI LARVALAR YAPAR

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındık gal sineğine karşı kimyasal mücadele hazırlığı yapılabilir. Fındık gal sineği, kışı larva döneminde toprağın yüzeyine yakın derinliğinde beyaz bir kokon içinde geçirir. Mart’ta pupa olur ve Mart ayı sonunda ergin çıkışları görülür. Zararı larvalar yapmaktadır. Daha çok yapraklarda damarlar boyunca ya da çotanakta yeşil zuruf üzerinde, sürgünlerin uç kısımlarında galler oluşturarak zararlı olurlar. Zarar sonucu yapraklarda ur, siğil gibi şişkinlikler görülür. Fazla sayıda gal oluşumu yaprağın kuruyup dökülmesine neden olur” ifadelerini kullandı.

 

ÖN SAYIM YAPILMALI

Kimyasal mücadelede ilaçlanacak bahçeler bir yıl önceden belirlenmesi gerekir” diye belirten Ersoy, “Gallerin iyice belirgin olduğu Mayıs ayı içerisinde 10 dekarlık bir bahçede 10 ocakta birer dal seçilip, dal adedi ve dallardaki bütün çotanaklar sayılır. Bu çotanaklarda tek bir gal olsa bile bulaşık olarak kabul edilir. Bahçedeki bulaşıcılık oranı yüzde 50 ise kimyasal mücadeleye karar verilir. İlaçlama ergin çıkışlarının olduğu ve fındık sürgünlerinin iki yaprakçıklı olduğu dönemde yani Mart sonu yapılmalıdır. Fındık yaprak deleni zararlısına karşı kimyasal mücadele hazırlığı yapılabilir. Kimyasal mücadeleye başlamadan önce, ilaçlamayı gerektirecek yoğunlukta zararlı bulunup bulunmadığını tespit etmek için bir ön sayım yapılmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

 

ZARAR EŞİĞİNİN ALTINDA

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Bu amaçla 10 ocaktan büyüklükteki bahçelerde 10’ar ocak, beyaz bir örtü üzerine silkelenir ocak başına 5 ergin görülürse, bahçelerde kimyasal mücadele uygulanır. İlaçlamalara Mart ayı sonlarında başlanmalıdır. Fındık gal sineği ve fındık yaprak deleni zararlılarının zararları ilçemizde ekonomik zarar eşiğinin altındadır. Kimyasal ilaçlamalarda mutlaka sayım yapılmalı ve zarar seviyeleri belirlenerek ilaçlama yapılmalıdır. Kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya