Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 684

Mazot fiyatının balıkçıya etkisi

Balık avı yasağı 1 Eylül’de sona erecek. Balıkçılar “Vira Bismillah” diyecek. Ancak mazot fiyatlarındaki artış balıkçıların da kara kara düşünmesine neden oluyor. Bilindiği gibi devlet balıkçılara ÖTV’siz mazot veriyor. Ancak ÖTV olmayan hali bile balıkçıların denize açılmasını zorlaştırıyor. Balıkçılar av aramak yerinde avdan emin olduklarında denize açılmayı planlıyor. Elbette bu durumun balık tezgahlarına yansıması da kaçınılmaz olacak.

 

Özdemir’in ismi tartışılıyor

Karasu Belediye Başkanlığı için muhalefet kanadından adını ilk açıklayan Recep Özdemir oldu. Gerçi O da adını kendi açıklamadı, Mehmet İspiroğlu, “Recep Özdemir ismini öne attı. 2009 seçimlerinde Saadet Partisi’nden belediye başkan adayı olan Özdemir’in ismi her seçim döneminde konuşuluyordu. Bu seçim döneminde Özdemir’in muhalefetin ortak adayı olmak gibi bir planı var. Özdemir ismi açıklandığından bu yana ilçedeki siyasi kulislerde tartışılıyor. Bu tartışmalar neticesinde bakalım ne sonuç çıkacak ve Recep Özdemir hangi partiden aday olacak.

 

Fiskobirlik fiyatını açıkladı

Fındık alımları başladı. Bu süreçte tüccarda fındık 72-73 lira civarında değer buluyor. Fiskobirlik de fındık alımlarına başladı. Fiskobirlik’in fiyat olarak kilo başına 76 lira öngörüyor. Fiskobirlik’in alım şartları da geçtiğimiz yıllarla aynı olacak.

 

Yüzücü açıkladı mı

Karasu Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü, 2019 Yerel Seçimlerinde Ak Parti’den Kocaali Belediye Başkan Aday Adayı olmuş, aday olamayınca da görevine geri dönmüştü. Yüzücü’nün bu dönem de Kocaali’den aday adayı olması bekleniyor. Ancak halihazırda devlet memuru olan Yüzücü’nün bu şekilde bir açıklaması yok. Bazı internet siteleri kendiliklerinden haber yaparak Yüzücü’nün açıklama yaptığını yazıyor. Ancak Yüzücü’nün bu açıklamayı yapmak için devlet memurluğundan ayrılmış olması gerekiyor.

 

İkindiden sonra yasak

Karasu’da hafta sonu gün boyu denize girmek serbestti. Ancak gün boyu çok sayıda boğulma vakası gerçekleşti. Artık neredeyse akşam olmak üzereyken denize girmenin yasaklanması ile ilgili bir karar alındı ve bu karar cankurtaranlar aracılığı ile duyruldu. Bu şekilde ikindiden sonra denize girmenin yasak olduğunu da görmüş olduk. Bakalım daha neler göreceğiz.

 

Fırtına öncesi sessizlik

Siyasi parti genel başkanları yerel seçimlerde izleyeceği yolu tek tek çizmeye başladı. Pek çok genel başkan seçimlere kendi adayları ile gideceğini açıklıyor. Ancak yerelde bu konuda bir hazırlık yok. Hazırlık yapan siyasi parti ilçe başkanları da saman altından su yürütmeyi tercih ediyor. Neredeyse hiçbir siyasi parti seçimlere yedi ay kalan isim netleştirmiş değil. İçinde bulunduğumuz duruma aslında “fırtına öncesi sessizlik” demek de mümkün.