Karasu

Fısıltı Gazetesi

Çatalbaş neden karşıya geçiyor

Karasu Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş şu günlerde fındık dükkanında değil de karşıdaki yeni yaptığı iş merkezinde oturuyor. İş Merkezi’nin altı daha havadar olduğu için değil, tavanı yüksek olduğu için. Bildiğiniz gibi 2009 seçimleri sonrasında Mehmet Çatalbaş, “Yeniden siyasete dönecek misiniz” diyenlere “Ben unumu eledim, eleğimi astım” diyordu. 2014 Seçimlerinde aday listesine girdiğinde de “Eleği astığım tavan alçaktı. Elim uzandı” diyip yola devam etti. Bu defa yüksek tavanlı dükkanda oturuyor. Bakalım 2024’te aynı eleğe eli uzanacak mı?

 

Refik Abi’yi kaybettik

Karasu Atatürk Bulvarı’nda çay ocağı işleten, neşeli tavrı ile her kesimden müşterisi olan Refik Tunca hayatını kaybetti. Tunca’nın kızı ile telefonda görüntülü konuşurken bir anda fenalaştığı ve kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

 

Ali Hoca haksız mı

Camide cemaat genel olarak ezan okunmaya yakın kalabalıklaşıyor. Haliyle vaizler de söyleyecekleri en önemli şeyleri sona saklıyor. Bazen sona saklanan şeyler birikebiliyor ve ezandan birkaç dakika sonraya sarkabiliyor. Bu durumda da cemaatten bazıları “Cenaze var” hatırlatmasında bulunuyor. Merkez Camii İmam Hatibi Ali Sarımert bu uyarılara “Cenaze akşamdan beri bekliyorsa birkaç dakika daha bekleyebilir. Hikaye anlatmıyoruz, değerli şeyler söylüyoruz” şeklinde cevap veriyor. Sizce kim haklı?

 

65 yaş aynen devam

65 yaş üstü vatandaşların toplu taşımayı suiistimal ettikleri durumlar yaşanıyor. Bu durumda da toplu taşıma işi yapanlar mağduriyet yaşıyor. Devlet 65 yaş üstünün Türkiye genelinde ücretsiz seyahat hakkını ekim ayında kaldıracağını duyurdu. Bunun hemen ardından, muhtemelen gelen tepkiler üzerine, indirimlerin aynen devam edeceği duyruldu. Oysa formül çok basit. Devlet, halk otobüslerine verdiği desteklemeyi yaşlıların kartına yükleyecek. Örneğin her yaşlının kartına aylık 500 lira yükleyeceksiniz. Her seyahatte bu kişiler bir miktar indirim de alacak. Bu şekilde kimse mağdur olmamış olacak.

 

O yer Hürriyet’te kaldı

Hürriyet Mahallesi’nde uzunca bir süreden beri satışı gündemde olan arazinin ihalesi Karasu Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Üstünde bulunan kavaklar nedeniyle büyük tartışmaya neden olan arazinin tahliyesi sağlanmıştı. 23 dönüm civarındaki arazi için 3 katılımcı ihaleye dahil oldu. Açık artırma sonunda Hürriyet Köyü Halkı tarafından kurulan dernek toplam 2 milyon 205 bin liraya arazinin sahibi oldu.

 

Tatil üç gün mü

Okullar önümüzdeki hafta açılıyor. Hafta sonu tatillerinin üç güne çıkarılmasını öngören çalışma da bu sene başlıyor. Pilot olarak seçilen yer ve okullarda hafta sonu tatili cuma, cumartesi ve pazar günleri uygulanacak. Verimli olursa da ülke geneline yayılacak.

 

31 Ağustos son gün

Borç yapılandırmasına ilişkin taksitlendirme ve peşin ödemelerin ilk iki taksit ödemeleri için temmuz ayı son olarak tespit edilmişti. Ancak ödemelerini aksatan vatandaşlara son bir imkan sağlandı ve ödemeler bu ayın sonuna kadar uzatıldı. Buna göre yapılandırma yaptığı halde borç ödemesi yapamayanlar 31 Ağustos’a kadar ilk üç taksidi ödeyebilecekler.