Karasu

Fısıltı Gazetesi

Rizeli olduğumu bilmiyordum

Mehmet Çatalbaş tarafından düzenlenen organizasyonda 2009 Yerel Seçimlerinde karşı karşıya gelen üç isim vardı. Mehmet İspiroğlu, Recep Özdemir ve Bekir Sarıoğlu’nun konuşmaları gülüşmelere neden oldu. Bekir Sarıoğlu’nun “İlçede yerel seçimlerde mikro milliyetçilik hatta etnik siyaset yapılıyor. 2009’da beni Rizeliyim diye seçmediler. Ben Rizeli olduğumu Mehmet İspiroğlu sayesinde o seçimde öğrendim. Benden helallik almalısınız” dedi. Sarıoğlu’nun bu sözleri gülüşmelere neden oldu.

 

Caner’in telefonu

Kendisinden habersiz olarak belediye başkan aday adayı olacağını yazdığımız Dursun Caner bizi aradı. “Kardeşim siz benim aday olacağımı nereden bildiniz” dedi. Biz de kendisine “Cümlede itiraf var farkında mısınız” dedik. Zira “Nerden bildiniz” aslında “Bildiniz” demek. Dursun Caner de, “Sizin yüzünüzden bir haftadır telefonum susmadı” siteminden sonra aday adaylığı ile ilgili duyumumuzu doğruladı. Caner’in önümüzdeki günlerde temaslarını hızlandırması ve sahaya inmesi bekleniyor.

 

İstifa süreci

Memuriyetten istifa etme süreci kasım ayında son bulacak. Ancak daha öncesinde seçilmiş başkan yardımcısı olanların görevlerinden ayrılma günleri geliyor. Önceki seçimde, bir sonraki seçim aday olmak isteyen seçilmiş başkan yardımcılarının 6 ay önceden istifa etmesi gerekmişti. Bu dönem ise bu şekilde bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak yine bu şekilde bir karar çıkması söz konusu olabilir. O durumda Hüüdaver Ağun ve İsmail Karakaş’ın nasıl bir yol izleyeceği, bir sonraki seçimde aday olup olmayacaklarının sinyalini vermiş olacak.

 

Kimler aday adayı

Her hafta yeni isimler aday adaylığı için sinyaller veriyor. Ancak sessiz ve derinden çalışan isimler olduğunu da söylemeliyiz. Bu köşede size pek çok isim söyledik, pek çoğunu daha aktaracağımız günler geliyor. Yalnız Ak Parti’de değil pek çok siyasi partide aday adaylığı düşüncesinde olanlar mevcut. Ak Parti’de Ömer Babalıoğlu’nun aday adaylığı artık yüksek sesle konuşulmaya başlandı. İşler karışırsa bir orta yol bulunması adına Ahmet Genç isminin de masada olduğunu söyleyelim. CHP’de Kerem Bey’in sağlık sorunları adaylığa elvermezse, birkaç seçimden bu yana konuşulan Mehmet Küçüktekin’in aday olabileceği konuşuluyor. Yeni yönetimi henüz hazırlayan Milliyetçi Hareket Partisi’nde de aday konusunda birden fazla ismin olduğunu biliyoruz. Bakalım önümüzdeki hafta hangi isimleri açıklamak nasip olacak…

 

Keleş kısa kaldı

CHP Karasu İlçe Kongresi Salı günü yapıldı. Daha önce pazartesi günü yapılması planlanan kongrenin adaylardan Metin Ülker’in talebi üzerine bir gün ötelendiği bilgisini aldık. Kongrede enteresan anlar da yaşandı. Mesela konuşmalar boyunca Metin Ülker ve Uğur Büyük çok az yan yana geldi. Eski İl Başkanı ve Milletvekili Adayı Ecevit Keleş programda kısa kaldı. Keleş, protokol kısmında yer almadı. Önde oturmadı. Milletvekili Ayça Taşkent ile yan yana gelmedi.

 

Söyleyenler şerefsizdir

Karasu’da CHP’ye araba alınması için para toplanmıştı. Ancak daha sonra araç alımından vazgeçildi ve paralar sahiplerine iade edildi. Hatta iade alanlardan bazıları da bize zamanında ulaşmıştı. Bu konuda bir internet sitesinde çıkan “Paralar ne oldu” konulu haberi hedef alan CHP eski İlçe Başkanı Aykut Süt, kongrede, “Bunu söylemezsem içimde kalır. Çamur at izi kalsın siyaseti bize yakışmaz. Paraları tek tek iade ettik” dedi. Süt henüz sözlerini bitirmeden üyelerden biri ayağa kalkıp, “Ben o parası geri verilenlerden biriyim. Bunu söyleyenler şerefsizdir” diyerek tepki gösterdi.