Karasu

Fındık fiyatına muhtarlardan tepki

Fındık fiyatına muhtarlardan tepki

Üreticinin ve tüketicinin merakla beklediği fındık fiyatlarının Giresun için 84 TL, levant için 82 TL 50 kuruş olarak açıklanmasının ardından Karasu’nun muhtarları açıklama bulundu. Kimi muhtar fiyatı normal karşılarken, kimisi 100 TL’nin altından olmaması gerektiğini ve verilen fiyatın maliyetleri karşılamadığını belirtti.

Bu fiyat çiftçiyi bitirir

Fındık fiyatlarının Giresun için 84 TL, levant için 82 TL 50 kuruş olarak açıklanmasının ardından açıklamada bulunan Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, “Çiftçinin karnını yarmışlar kırk yıl çıkmış. Çiftçi buna çok tepkili. Bu fiyatı belirleyenler neye göre tespit yaptı. Gübreye gelen zam, zirai ilaçlara gelen zam, akaryakıta gelen zam, yevmiye ve işçilik giderlerine gelen zamlardan haberleri yok mu? Bu fiyat çiftçiyi bitirir” şeklinde konuştu.

120 TL bekliyorduk

Verilen fiyatın maliyetleri karşılamadığını belirten Karasu Aziziye Mahalle Muhtarı Besim Ömer Cengiz, “Verilen fiyat çok kötü bir fiyat. Yevmiyelerin hepsi almış başını gidiyor. Tırpan ücretinden tutun, dal kesmeye filiz almaya kadar yerli işçiler 600 TL fiyat istiyorlar. Verilen fiyat masraflarımızı bile karşılamıyor. Belirlenen fiyatın 100 TL’nin altında olmaması gerekiyordu. Beklediğimiz fiyat ise 120 TL idi” ifadelerini kullandı.

Fiyatı düşük belirlediler

Subatağı Mahalle Muhtarı Şaban Tutuş, “Fındığın fiyatını düşük gösteriler. Fındığın maliyeti zaten o kadar. 2000 TL tırpan yevmiyesi veriyorum, 500-600 TL de filiz tutuyor zaten. Fiyatı fazlasıyla düşük buldum. Fındık fiyatının en az 100 TL olması lazım ki 80-85 TL’ye biz satabilelim. 82 TL 50 kuruş fiyat verdiler ama bu fiyat bizim maliyetimizi karşılamayacak. Biz tüccara fındığı 65-70 arası bir fiyata satmış olacağız” diye konuştu.

Vatandaşın beklentisini karşılamadı

Kurudere Mahalle Muhtarı Hasan Emanet, “Fındık fiyatının en az 90 TL olmasını bekliyordum. Vatandaşın beklentisini karşılamadı. Fındık için belirlenen fiyat üzerinden tüccara satabilseydik fiyatı normal karşılayabilirdim. 82 TL verilen fiyatın tüccara satışı 70 TL’den olacak. Gübreye, işçiye, tırpana, filize, toplamaya gelen zam nedeniyle verilen fındık maliyeti karşılamayacak” şeklinde konuştu.

Tüccara düşük fiyattan satacak

Tepetarla Mahalle Muhtarı Hasan Tabiloğlu, “Vatandaşa yeterli bir fiyat değil. Beklediğimiz fiyat 100-120 TL arasıydı. Fındığın fiyatı 120 TL olarak belirlenseydi en azından vatandaşlarımız tüccara 100 TL’den satabilecekti. Şu anda 82 TL olarak belirlenen fiyata göre vatandaşlarımız fındığını tüccara 60-70 TL arası satabilecek, bu durumda da verilen fiyat maliyeti bile karşılamıyor” şeklinde konuştu.

Halk ateş püskürüyor

Yenidoğan Mahalle Muhtarı Osman Şahin, “Verilen bu fiyata hem biz hem de köylü halkımız hiç razı değil. Vatandaşlarımız ateş püskürüyor. Biz en az fındık fiyatının 120 TL olmasını bekliyorduk. Gübreye, işçiye, tırpana, filize, toplamaya verdiğimiz para, maliyet yüksek. Verilen fiyat maliyetlerimizin bir kısmını bile karşılamıyor. Geçtiğimiz seneye göre bu seneki fiyatlar çok yüksek fakat fındık fiyatı maliyete göre çok düşük” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin durumu vahim

Çiftçinin durumunun vahim olduğunu belirten Yeşilköy Mahalle Muhtarı Eyüp Dinç, “Açıklanan fındık fiyatından hiç memnun değiliz. Çiftçinin durumu vahim. Maliyetler nasıl karşılanacak belli değil. Fındık fiyatının 100 TL’nin üzerinde olması bekleniyordu, fakat açıklanan fiyat levant için 82 TL 50 kuruş oldu. Belirlenen fiyat giderleri karşılamayacak. Yevmiye, işçi tırpan, filiz fiyatlarının durumu belli” diye konuştu.

Fındığın maliyeti 80-85 TL

Verilen fındık fiyatının hiç uygun olmadığını ifade eden İhsaniye Mahalle Muhtarı Oğuz Özden, “Yapılan çalışmalara karşılık verile fındık fiyatı hiç uygun değil. Şu anda devletin açıklamış olduğu 485 TL yevmiye parasına denk getiremezler. 80-85 TL maliyeti olan bir fındığı 80 TL vermek bence hoş bir şey değil. 100 TL’nin üzerinde bir fiyat verilmesi gerekiyordu. Biz Fındık fiyatının 130 TL olmasını bekliyorduk” şeklinde konuştu.

80 TL’ye satabilecektik

Kancalar Mahalle Muhtarı Alaaddin Köroğlu, “Fındık üreticisi olarak belirlenen fiyatı az buluyorum. Fındığın fiyatı en az 100 TL olarak açıklanmış olsaydı, biz tüccara fındığımızı 80 TL olarak satabilecektik. Şu anda açıklanan fiyata göre biz fındığımızı tüccara 65-70 TL arası satacağız. Buda bizim maliyetimizi bile karşılamıyor. Hem vatandaşlarımız hem biz açıklanan fiyattan memnun değiliz” ifadelerini kullandı.

Bu sene de 3 dolar

Konacık Mahalle Muhtarı Mustafa Aslan, “Her sene 3 dolar olarak açıklanıyordu. Bu senede üç dolar olarak açıklandı. Ortalama bir fiyat olduğunu düşünüyorum, ne iyi denebilir nede kötü denebilir. Tabi ki de Fındık fiyatının 100 TL olmasını bekliyorduk” dedi. Darıçayırı Mahalle Muhtarı Mustafa Kaya ise, “Fiyatları belirleyen kişiler neye göre belirledi bu fiyatları, 100 TL’den aşağı fındık zarardır” diye konuştu.

Beklentimiz yüksekti

Kuyumcullu Mahalle Muhtarı Mustafa Çalık, “Belirlenen fındık fiyatları çok kötü. Beklentimiz 100 TL idi, ama düşük bir fiyat verdiler. Tüccar fındığı çiftçiden 70 TL olarak alır, buda maliyetleri karşılamaz” dedi. Verilen fiyattan hiç memnun olmadığını beliren Camitepe Mahalle Muhtarı Mustafa Tarı ise, “Fiyattan memnun değiliz. Maliyet zaten 85 TL. 110-120 TL’nin üstünde olması bekleniyordu” şeklinde konuştu.

Biri memnun diğeri değil

Çatalövez Mahalle Muhtarı Kemal Gündoğdu, “Belirlenen fiyata satabilseydik herhangi bir sorun yaşamayacaktık fakat belirlenen fiyatın altında tüccara 60-70 TL arası satılacağı için bu bizim maliyetlerimizi bile karşılamayacak, bu yüzden memnun değiliz” ifadelerini kullandı. Paralı Mahalle Muhtarı Özcan Albayrak ise, “Paralı mahalle muhtarı ve mahalle halkı olarak fındık için belirlenen fiyattan memnunuz” diye konuştu.

Hayat pahalılığı var

Karanlıkdere Mahalle Muhtarı Yılmaz Koca, “Belirlenen fiyatı yetersiz buluyorum. Vatandaş belirlenen fiyatın altında tüccara satacak. Vatandaş belirlenen levant fiyatından tüccara satış yapamayacak” dedi. Küçük Karasu Mahalle Muhtarı Abdullah İngenç ise, “Belirlenen fiyat hiçbir maliyeti kurtarmaz. Fındığın fiyatı 150 TL olmalıydı. Ülkemizde hayat pahalığı var, bu yüzden fındık fiyatı için açıklanan rakam yeterli bir rakam değil” şeklinde konuştu.

Belirlenen fiyat uygun

Devleti düşünmek gerektiğini belirten Gölköprü Mahalle Muhtarı Ali Haldız, “Ben fındık fiyatını uygun buluyorum. Devlette olacak ki versin devlette olmadan bize ne verecek. Birazda devleti düşünmek lazım” ifadelerini kullandı. Tuzla Mahalle Muhtarı Mehmet Ertürk ise, “Belirlenen fındık fiyatını uygun buluyorum. Azı bulamayan çoğu bulamaz. Damlaya damlaya göl olur” ifadelerini kullandı.

Hükümetin işine karışılmaz

İncilli Mahalle Muhtarı Mehmet Zeki Avcı, Manavpınarı Mahalle Muhtarı Ali Çakmak, Resuller Mahalle Muhtarı Yusuf Sağır ve Üçoluk Mahalle Muhtarı Erdal Kılıç, belirlenen fındık fiyatının vatandaşın beklentisi altında kaldığını ve bu durumdan memnun olmadıklarını ifade ederken, Ardıçbeli Mahalle Muhtarı Celal İmamoğlu ve Kabakoz Mahalle Muhtarı Mustafa Öztürk fiyatın makul bir fiyat olduğunu belirtti. Akkum Mahalle Muhatarı Mustafa Sağır ise, hükümetin işine karışmadığını söyledi.

Kurudere Muhtarı Hasan Emanet, “Fındık fiyatının en az 90 TL olmasını bekliyordum” dedi.
Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, “Bu fiyat çiftçiyi bitirir” dedi.
Aziziye Mahalle Muhtarı Besim Ömer Cengiz, “Verilen fiyat masraflarımızı bile karşılamıyor” dedi.
Tepetarla Mahalle Muhtarı Hasan Tabiloğlu, “Vatandaşa yeterli bir fiyat değil. Beklediğimiz fiyat 100-120 TL arasıydı” dedi.
Yenidoğan Mahalle Muhtarı Osman Şahin, “Vatandaşlarımız ateş püskürüyor” dedi.
Yeşilköy Mahalle Muhtarı Eyüp Dinç, “Çiftçinin durumu vahim. Maliyetler nasıl karşılanacak belli değil” dedi.
İhsaniye Mahalle Muhtarı Oğuz Özden, “Biz Fındık fiyatının 130 TL olmasını bekliyorduk” dedi.
Darıçayırı Mahalle Muhtarı Mustafa Kaya, “100 TL’den aşağı fındık zarardır” dedi.
Paralı Mahalle Muhtarı Özcan Albayrak, “Mahalle halkı olarak fiyattan memnunuz” dedi.
Üçoluk Mahalle Muhtarı Erdal Kılıç, belirlenen fındık fiyatının vatandaşın beklentisi altında kaldığını söyledi.