Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 710

Takvim işliyor
31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Bu haftadan itibaren oy pusulalarının basımına geçilecek. Vatandaşlar seçimde aza, muhtar, belediye meclisi, belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanı olmak üzere beş oy kullanacak. Geçtiğimiz seçimlerde aza ve muhtar oyları aynı zarfa konularak tek sandığa, geriye kalan tüm oylar tek zarfa konularak diğer sandığa atılıyordu. Bu seçimde de benzer bir uygulama yapılması planlanıyor.

Sandık görevlileri
Seçim hazırlıkları devam ederken diğer yandan siyasi partiler de sandık görevlilerini hazırlamaya devam ediyor. Sandık görevlilerinin belirlenmesinin ardından sandık eğitimleri verilecek. Bu seçimi diğerlerinden ayıran bir başka özellik de seçimin ramazan ayına denk geliyor olması olacak. 31 Mart günü seçim yapılırken vatandaşların büyük kısmı oruçlu olacak. Bu nedenle seçim sandık görevlilerine verilen öğlen yemeğinin iftar yemeği olarak planlanması gündeme gelecek. Zira sandık görevlilerinin işleri iftardan sonra da devam edecek. Daha önce tüm partiler ortak karar alıyor ve sandık görevlilerine aynı yemekler ikram ediliyordu.

Alemdar’ın toplantısı
Ak Parti’nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Alemdar projelerini açıkladı. Adapazarı’nda düzenlenen programa mevcut belediye başkanları, belediye başkan adaylarının yanı sıra parti ilçe başkanları da katıldı. Toplantıya Karasu MHP İlçe Başkanı Hamza Uğur başta olmak üzere pek çok MHP’li ilçe başkanı da katılım sağladı. Ancak toplantı boyunca Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un telefonu birkaç defa çaldı. Yavuz telefonla konuşmak için salondan ayrılmak durumunda kaldı. Proje sunumunun ardından Ali İhsan Yavuz’un söz aldığı esnada bir belediye başkanı salondan ayrıldı. Bilin bakalım kim?

O iş tatlıya bağlandı mı
Karasu Belediyesi’nde bazı işçilerin sendikadan ayrılmasının istendiğine ilişkin haberler bir süre kamuoyunu meşgul etti. İddiaya göre hafta sonu işçiler arandı ve sendikadan ayrılmaları durumunda kendilerine maaş farkı verileceği söylendi. Yine iddiaya göre pek çok işçi de sendikadan ayrıldı. Maaşları fark etti mi, ettiyse ne kadar etti, sendikada kalanlara maaşları kaç liradan ödeniyor bilmiyoruz. Bu konuda ne belediye ne sendika ne de işçiler konuşmuyor. Herkes durumdan memnunsa bizlik bir şey yok.

Büro ve arabalar
Yerel seçimlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan seçim arabaları ile seçim bürolarına ilişkin çalışmalar başladı. Kendisine özel şarkı yaptıran İyi Parti Karasu Belediye Başkan Adayı Hazan Sarıoğlu sahaya aracı ilk çıkaran isim oldu. “Hazir misin Karasu, Hasan geliyi Hasan” sözleri ile sahada dolaşan araçlara, Ak Parti, Saadet Partisi ve Bağımsız Türkiye Partisi’nin araçları eşlik ediyor. Seçim bürosu konusunda ise Yeniden Refah Partisi ile adımı attı. Diğer partilerin de önümüzdeki günlerde seçim bürosu açacağına ilişkin duyumlar alıyoruz. Bakalım kim ne kadar araç ve seçim bürosu ile sahada yer alacak.