Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 686

Fırtına öncesi sessizlik

Seçim sürecine girilirken İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener seçimlere kendi adayları ile girmeye karar verdiklerini açıkladı. Teşkilatlara da her il ilçe ve beldede kendi adaylarını hazırlamalarını söyledi. Bazı yerlerde teşkilatların anlaşarak ortak aday çıkarmalarının önünü açacaklarını söylemeyi de ihmal etmedi. Sakarya’da geçtiğimiz dönem İyi Parti ve CHP ortak adaylar çıkarmıştı. Akşener’in açıklamasının üstünden günler geçmesine karşın ne CHP ne de İyi Parti ilçe başkanları ortak ya da ayrı aday konusunda bir açıklama yapmadı. Henüz yukarıdaki toz dumanın dağılmadığını düşünen ilçe başkanları, her şey netlik kazanmadan konuşmak istemiyor olmalı.

 

Herkes kendi adayıyla mı

Saadet Partisi yerel seçimlere hep kendi adayı ile girmeyi tercih etti. Adı konmuş yerel ittifaklarda yer almadı. Sadece desteklemesi gerekiyorsa aday çıkarmadı, konuyu kapattı. Dolayısıyla bu seçime kendi adayları ile girmeleri beklendik bir durum. Cumhur İttifakı ile ipleri kopardığını açıklayan Yeniden Refah Partisi de kendi adayı ile seçime girecek. Gelecek Partisi de seçime kendi adayı ile gideceğini duyurmuştu. Büyük Birlik Partisi ve İyi Parti de seçime kendi adayları ile gitmeyi planlıyor. Bu durumda gözler elbette Cumhur İttifakı’nı oluşturan iki büyük partiye Ak Parti ve MHP’ye çevriliyor. Bu iki partinin nasıl bir yol izleyeceği henüz netlik kazanmadı. Ancak karın 2019 öncesinde olduğu gibi son ana bırakılmaması ve bu ayın sonuna kadar netlik kazanıp kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.

 

Gazla siyaset olmaz

2024 Yerel Seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte aday adayları isimlerini açıklamaya başladı. Fakat halk arasında yapılan dedikodulara cevap veren İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, “Birilerinin ben şu partinin adayıyım veya ittifak adayıyım dediğini duyuyorum. Basına karşı ve halk arasında bunlar telaffuz ediliyor. Bunlar telaffuz edilirken bu konuyla alakalı ilçe başkanlarının ve ilçe yöneticilerinin haberi olmadan bu şekilde haberler yaptırmak, halk arasında bu lafları telaffuz etmek, aslında ilçe teşkilatlarını ve siyasi partilerin Karasu temsilcilerini yok saymaktır. Siyaset dedikoduyla ya da gazla şekil almaz” dedi.

 

Kocaali’de aday adayı bolluğu

Kocaali’de yerel seçim öncesinde Ak Parti’de pek çok isim aday adaylık başvurusuna hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta istifa eden İlçe Başkan Ersan Demir, eski Belediye Başkanı Zeynel Dal, Karasu Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü, Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, Kocaali Muhtarlar Derneği eski Başkanı Recep Erdoğan başta olmak üzere pek çok isim aday adaylığı için hazırlıklarını tamamladı. Süreç başlamadan Ankara’nın yollarını aşındıracak olan bu isimleri seçim boyunca çok duyacak gibiyiz.

 

Muhalefet ne yapacak

Kocaali’de muhalefet ise henüz nasıl bir yol izleyeceğine karar vermiş değil. Muhalefet partileri uzlaşı içinde tek aday çıkarma veya kendi adayları ile seçime gitme konusunda henüz mutabakata varmış değil. Alttan alta görüşmeler yapılsa da genel merkez düzeyinde nasıl bir tavrın sergileneceği netlik kazanmadığı için şu an sessizlik hakim. Ahmet Acar’ın 3 dönem kuralına takılması durumu muhalefetin motivasyonunu artırmış gibi. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.