Gündem

Fısıltı Gazetesi

Neden gece yarısı

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz geçtiğimiz hafta Karasu İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. Daha önce milletvekillerinin ilçeye gelişi basın başta olmak üzere herkese haber verilirdi. Bu şekilde insanlar sıkıntılarını birinci ağızdan milletvekillerine aktarılabiliyordu. Ali İhsan Yavuz’un hem gece gelmesi hem de partililer dışında kimse ile görüşmemesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Yapışınca kalıyor

Dövizin artması inşaat malzemeleri başta olmak üzere ithal girdileri olan tüm ürünlere yansıtıldığı görüldü. Vatandaşların bir hafta önce aldıkları ürünün bir hafta sonra yüzde 20 artış olarak raflarda yerini aldığına dikkat çekerek “Döviz arttığında bunun artışı ürünlere hemen yansıtılıyor. Ancak döviz düşünce aynı üründe indirim olmuyor” şeklinde yakınmalarda bulundukları öğrenildi. Piyasa uzmanları bu durumu “Yapışkan fiyat artışı” olarak nitelendirdi.

 

BBP’nin teşkilatlanması

Büyük Birlik Partisi ülke genelinde üye kaydına ve teşkilatlanmaya ağırlık vermeye başladı. 2018 yılında yapılan genel seçime Ak Parti çatısı altında giren BBP, oy pusulasında yer almamıştı. Bu seçimde de oy pusulasında yer almazsa genel seçime katılma hakkını kaybedecek olan parti bu hakkını korumak için gayret gösteriyor. Önceki seçimde amblemi pusulada yer almayan parti bu dönem Cumhur İttifakı altında logosunu pusulaya yerleştirmek istiyor. Bunun için de teşkilatlanmaya ve üye çalışmalarına ağırlık verme kararı alındı. Yani bundan sonra BBP’yi daha fazla sahada göreceğiz ya da bir daha oy pusulasında görmeyeceğiz.

 

Yıkım kararı gönderildi

1999 depremlerinde Karasu’da hasar gören binaların yıkımı ile ilgili resmi evraklar kat maliklerine gönderildi. 1999 depremlerinde ağız hasar aldığı bilinen binaların hayati tehlike arz ettiği, bir an önce yıkılması gerektiği, yıkılmadığı takdirde yerel yönetimin resen harekete geçeceği ifade edildi. Karasu’daki bazı binaların zor ayakta durduğu herkesin malumu. Çoğu hisseli olan binaların yıkımının hayati önemde olduğu da biliniyor. Bakalım bu resmi yazıların neticesi ne olacak.

 

Muhtarlar günü özeti

Karasu’daki muhtarlar günü törenine geçtiğimiz yıl katılmayan Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı bu kez törene katıldı. Helvacı ve İshak Sarı’nın gecikmesinden dolayı tören 9 dakika geç başladı. Toplamda yedi dakika süren tören, dokuz dakika gecikme ile başladı. Tören sonrasında Muhtarlar Derneği’ni ziyaret eden Kaymakam Helvacı, “Bir talebiniz var mı” diye sordu. Kurudere Muhtarı Hasan Emanet de, “Sayın Kaymakamım. Eksiklerin merkezindeyiz. Bakın buraya sığamıyoruz” dedi. Kaymakam Helvacı, fiziki imkanların bu kadarına el verdiğini söyledi. Dernek Başkanı Türker Tetik, Belediye Başkanı İshak Sarı’ya “O zaman belediyeden bir yer verin” diyince Başkan Sarı, “Belediye binasında yer mi var” dedi ve konuyu kapattı. Bu arada Muhtarlar Günü düzenlenen törende Karasu Belediyesi Muhtar Müdürlüğü’nden kimsenin olmaması da dikkatlerden kaçmadı.