Fısıltı Gazetesi

 

Muhtarlık biterken eğitim

Karasu’da muhtarlara eğitim verildi. Verilen eğitimde muhtar adayı olmanın şartları, muhtarın seçilme şekilleri, muhtarın görev ve yetkileri slaytlar eşliğinde anlatıldı. Ancak muhtarlar 31 Mart 2019’da seçilmiş, görev sürelerinin tamamlanmasına iki buçuk yıl kalmıştı. Yani adam seçilme şartlarını ve şeklini biliyor, görev ve yetkileri ise iki buçuk yıldır kullanıyor. Bu adama önce otomobili verip sonra ehliyet sınavına sokmak gibi bir şey.

 

Hırsızlık meselesi

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın önceki hafta mecliste Mehmet Çatalbaş’ın sorusuna cevap verirken dile getirdiği kablo satışındaki usulsüzlük ilçe gündemindeki yerini koruyor. İddialardan biri kablo satışında birden çok kişinin bilgisi olduğu konuşuluyor. Bir de işten çıkarılan işçinin bu şekilde ifşa edilme durumu söz konusu. Yani yargı kararı olmadan işten bu şekilde çıkarılmak kişinin onuruna da zarar verebiliyor. Bu konu hiç gündeme gelmemiş olsa mı daha iyiydi yoksa madem gündeme geldi sonuna kadar herkesin hesap vermesi mi gerekir bilemedik.

 

Aşı olana altın

Kocaali’de Covid-19 ile mücadele ve aşılanma kampanyası kapsamında örnek bir projeye imza atıldı. Kocaali Kaymakamlığı ve Kocaali Belediyesi’nin öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının, aşılanmanın teşvik edilmesi amacıyla ortaklaşa düzenlediği kampanya ile ilk doz aşısını olan 30 vatandaşa gram altın hediye edilecek.

 

Hurmaya tescil

Kocaali Belediyesi’nin girişimleri ile ilçe genelinde çokça yetişen ve kışın tüketilmek üzere kurutularak saklanan Cennet Hurması’nın coğrafi işaret ve tescil çalışması geçtiğimiz hafta içi tamamlandı. Cennet Hurması Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni aldı.

 

Rusların bizden çektiği

Ruslarla savaşan Çeçenleri tutuyoruz. Yalan değil bu. Arada Türkiye’den gidip Çeçenistan lehine savaşa katılanlara “mücahit” diyoruz. Adamların Suriye’deki uçaklarını düşürdük. Tam aramız biraz düzeldi bu S 400 vasıtasıyla, adamlar yangın söndürme uçağı yolladı bu defa da uçağı düşürdük. Rus pilotlar da sizlere ömür. Siz Rus olsanız Türkiye’ye nasıl bakardınız?

 

17 Ağustos’u gelmişken

17 Ağustos’taki depremin üzerinden 22 yıl geçti. Halen Karasu’da pek çok bina depremin izlerini taşıyor. Kentsel dönüşüm uygulaması aslında depremde hasar gören ve olası yeni depremde yıkılması muhtemel binalardan başlamalı. Caddelerin genişletilmesi ne kadar önemliyse binalardan kopan parçaların insanların kafasına düşmesi de o kadar mühim olmalı diye düşünüyoruz.