Fısıltı Gazetesi

Güler misin ağlar mısın

Karasu’da bir vatandaş evine giderken üst katında kalan Suriye uyruklu vatandaşla karşılaşıyor. Maddi durumu gayet iyi olan Karasulu vatandaşa Suriyeli vatandaş, “Abi bir şey söyleyebilir miyim” diyor. Karasulu da yardım isteyeceğini düşünerek, “Tabi kardeşim. Buyur” diyor. Suriyeli, “Abi muhtarlık bize çok fazla patates verdi. Evde tüketemiyoruz. Çürümeye başladılar. Yazıktır. Size verelim” mi diyor. Güler misin ağlar mısın!

 

HES kodu sormadık

Karasu pazaryerinde HES kodu sorgulaması uygulaması enteresan bir şekilde ilerliyor. Yarım kapanma bile gelmeden Karasu Pazaryeri’ne girişlerde HES kodu kontrolü yapılıyordu. Sonra yarım kapanma geldiğinde HES kodu sorgulaması bir kapıdan yapıldı. Diğer kapılardan girmek mümkün oldu. Tam kapanmanın uygulandığı ortamda cumartesi günü pazar kuruldu. Bu defa da HES kodu sorgulanmadı.

 

Muhtarlara talimat mı verildi

Karasu’da pandemi dolayısıyla devlet tarafından verilen nakdi yardımlar muhtarlar aracılığı ile dağıtılmaya başlandı. Yüzlerce bin lirayı geçen parayı alan muhtarlar kapı kapı gezerek yardımları elden ulaştırıyor. Daha önce muhtarlar yardımda bulunurken neredeyse sosyal medyayı fotoğrafa boğardı. Ancak bu dönemde tek kare yayınlanmıyor. Dahası muhtarlar, kaç kişiye yardımda bulunulduğuna ilişkin soru sorulduğunda bilgi vermek istemiyorlar. Kısa bir araştırmanın ardından muhtarlara “basına demeç vermeyin” uyarısında bulunulduğu bilgisine ulaştık. Dolayısıyla Karasu’da kaç kişiye kaç lira yardımda bulunulduğu konusunda size sağlıklı bilgi verme imkanımız yok. Kusura bakmayın artık.

 

Mahsup nedir

Karasu Belediyesi Nisan Ayı Meclisi’nde geçen bir konuşa bir okurumuzun dikkatini çekmiş. Karasu Belediyesi’nin neden Büyükşehir tarafından yapılması gereken yolları yaptığına ilişkin soruya Başkan Yardımcısı Hilmi Erbatan, “Biz daha sonra mahsuplaşıyoruz” diye cevaplamıştı. Okurumuz, “Büyükşehir Belediyesi’nin bize normal olarak bir hizmette bulunması lazım. Yani Karasu Belediyesi bu noktada alacaklı konumunda. Bir de üstüne Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken yeri yapıyoruz. Burada da biz alacaklıyız. Mahsuplaşma alacaklı ile borçlu arasında yapılır. Karasu Belediyesi iki defa alacaklı iken nasıl mahsuplaşmış oluyor? Bunu Edebiyat Öğretmeni de olan Hilmi Erbatan bize bir izah edebilir mi” dedi. Muhtemelen Hilmi Bey, “Başka yerden mahsuplaşıyoruz” demek istemiştir ama doğrusu “Ödeşiyoruz” falan olmalı.

 

Meclis ne olacak

Karasu Belediye Meclisi Mayıs oturumu 17 Mayıs’ta yapılacak. Şimdilik 5 madde olarak tasarlanan oturumun gündemi basına ve meclis üyelerine duyruldu. Ancak meclis yapılacağının ilan edilmesinin ardından bayram tatili 9 güne çıkarıldı. Hatta tam kapanma sürecinin de uzayabileceği ifade ediliyor. Bakalım Meclis yapılabilecek mi?