GündemKarasuKocaali

Fısıltı Gazetesi

Ayar neden yok

Ak Parti Karasu Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Grup Başkanvekili olan Yakup Ayar şimdiye kadar pek çok komisyonda görev aldı. Ayar Ak Partili belediye meclis üyeleri arasında en deneyimlilerden bir tanesi. Tecrübesinden dolayı iki yıldan bu yana pek çok komisyonda yer almamasına rağmen yol göstericilik yaptı. Nisan ayı meclis toplantısında Yakup Ayar’ın bulunmaması ve Çevre Sağlık Komisyonu dışında bir komisyonda yer almaması dikkatlerden kaçmadı. Ayar’ın geçtiğimiz dönem Denetim Komisyonu’nda yer alırken çok yorulduğu, kendi işlerine ayıracak zaman bulamadığı iddia edildi. Yakup Ayar’ın Grup Başkanvekilliği görevinde ise bir değişiklik olmadığı öğrenildi.

 

Sarı 4 milyonu kaptı

Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giderek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la görüşen Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın bu ziyarette Sahil Projesi ve kıyı şeridi içinde kalan ruhsatsız yapılarla ilgili çalışmaları gündeme getirdiği öğrenildi. Sarı’nın yapımı süren Sahil yolu düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden 2 milyon lira hibe aldığı belirtildi. Belediye Başkanı Sarı ayrıca Cumhurbaşkanlığı bütçesinden de 2 milyon lira aldığı böylece yapımı devam eden Sahil Projesinin masrafının büyük bölümünün karşılandığı ileri sürüldü.

 

Afet yılı ilan edildi

AFAD tarafından 2021 yılının afet eğitim yılı ilan edilmesinin ardından Kuzey’de de bilgilendirme çalışmaları devam ediliyor. Başta esnaflar olmak üzere toplumun çok büyük bir kesimine eğitim verilmesi için başlatılan seferberlik kovid salgınına rağmen devam ediyor. Alınan maske, mesafe ve temizlik tedbirleri kapsamında yürütülen eğitim neticesinde ülke genelinde 51 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.

 

Ekmek yetişmedi

Ramazan ayının ilk sahurunun yapılacağı pazartesi akşamı fırınlarda akşam saatlerinde ekmek tükendi. Sahur öncesinde yeniden ekmek çıkaran fırınlar vatandaşın mağdur olmasının önüne geçti. Ramazandan önceki son pazartesi günü Karasu Halk Pazarı’nda yiyecek ürünler büyük ilgi gördü. Kısa sürede tezgahlardaki ürünler tükendi.

 

Dışarıdan gelen gelene

Ramazanda koronavirüs tedbirlerinin sıkılaştırılacağına ilişkin ön bilginin yayılmasını ardından yazlık sahipleri Karasu’ya akın etti. Karasu nüfusunda bu noktada ciddi bir yükseliş yaşandı. Tedbirlerin sıkılaştırılması ve seyahat kısıtlamasının gelmesi durumunda herkesten uzak kalmak isteyenler soluğu Karasu’da aldı ama bu şekilde düşünen çok kişi olduğu için tehdit de onlarla birlikte Karasu’ya gelmiş oldu.

 

Hasta nakli başladı

Ülke genelinde kovid-19 vakalarında yaşanan artıştan Sakarya da nasibini aldı. Karasu Devlet Hastanesi tıpkı salgının üst düzey yaşandığı günlerde olduğu gibi il merkezinden ve diğer ilçelerden hasta kabul etmeye başladı. Hastanenin kovid servisinde ilçe dışından pek çok hasta tedavi görmeye devam ediyor.