Gündem

Fısıltı Gazetesi

Okula yine hasret kaldılar

Bu hafta başlaması planlanan yüz yüze eğitim bu defa da kar engeline takıldı. Sıralarını, okullarını ve arkadaşlarını özleyen miniklerin okul hevesi bu kez de kar yağması nedeniyle ertelendi. Neyse ki kısıtlı zaman dilimlerinde kendilerini sokağa atan minikler karın tadını çıkardı da biraz olsun nefes alma imkanı buldu. Yüz yüze eğitimin kar engelinin ortadan kalkmasının ardından başlaması planlanıyor.

 

Limandere yatırım programında

2014 yılında belde statüsünden mahalleye dönüşen Limandere, AGDAŞ’tan doğalgaz talebinde bulundu. Talebi inceleyen AGDAŞ yetkilileri incelemenin ardından resmi yazı ile dönüş sağladı. Limanderelilerin talebine verilen yanıtta mahallenin 2022-2026 yatırım programına dahil edileceği ve bu süreç içinde mahalleye doğalgaz verileceği ifade edildi. Bu durum 2026 yılı programında Karasu’nun diğer mahallelerine de doğalgaz verilebileceğine işaret ediyor.

 

Umduğunu bulamadı

Bu sene 14 Şubat Sevgililer Günü pandemi sürecine denk geldi. Bir süreden bu yana umduğunu bulamayan hediyelik eşya satıcıları ve çiçekçiler 14 Şubat’tan umutluydu. Sokağa çıkma yasağına denk gelmesine rağmen çiçekçilere dükkanlarını açma hakkı tanındı. Gün boyu açık olan dükkanlar, akşam saatlerinde de evlere servis yapabilecekti. Ancak talep beklenenin çok altında kaldı. Bu sektörde hizmet eden esnaf bu defa da umduğunu bulamadı.

 

Nüfus değişkenliği

Geçtiğimiz hafta nüfus verileri açıklandı. İlçede en çok konuşulan konulardan biri de mahallelerdeki nüfus dalgalanması oldu. Köyden kırsal mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde ciddi bir nüfus değişkenliği yaşanmazken merkezdeki mahallelerde ciddi nüfus artışı göze çarptı. İnşaatın yoğun olarak arttığı Aziziye ve Yalı Mahallesinde nüfus 10 yıldır düzenli olarak artarken, diğer 38 mahallede ise iniş çıkışlar olduğu görüldü. Bu da inşaatın nüfus artışında ciddi bir etken olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl nüfusta düşüş yaşayan Kocaali’nin de artan inşaatlardan dolayı önümüzdeki yıldan itibaren nüfus grafiğini yukarı çevireceğini söylemek yanlış olmaz.

 

Karla mücadele

Mevsim şartlarının değişkenlik göstermesinden dolayı yerel hizmetlerde de değişkenlik yaşanıyor. Belediye ve Karayolları ekipleri kendi planlarını meteorolojinin verilerine göre düzenlemek durumunda kalıyor. Havanın güneşli olması durumunda mevcut şartları iyileştirmek için mücadele eden ekipler kar yağdığında hayatın olağan akışına dönmesi için mücadele ediyor. Yoğun yağışa rağmen Karasu ve Kocaali’deki ekiplerin insanüstü gayreti sayesinde yollar açık tutuldu. Anlık kapanmalara hızla müdahale edildi ve hayatın olağan akışına dönmesi sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir