Kocaali

Fırsata çevirmenin tam zamanı

 

Kocaali Abidin Serhoş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idari heyeti Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ederek Okul Müdürü Nuri Akkaş ile bir araya geldi. Ziyarette mesleki alanda eğitim veren iki okulun ortaklaşa yürütebileceği projeler değerlendirildi.

 

İŞ BİRLİĞİ

Kocaali Abidin Serhoş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Altay ve Elektrik Bölümü alan öğretmenleri Kocaali’deki ana binasında bu eğitim öğretim yılı başında hizmet vermeye başlayan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ederek, Okul Müdürü Nuri Akkaş ile bir araya geldi. Hizmet binası içerisinde buluna atölye ve laboratuvarları gezerek bölümler ile ilgili bilgi alan Altay ve beraberindeki idari kadro mesleki alanda eğitim veren iki okulun ortak yürütebileceği projeler üzerine görüş alışverişinde bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Abidin Serhoş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Altay ASMTAL’nin ilçede mesleki alanda eğitim veren lise düzeyindeki tek okul olduğunu ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu bünyesindeki alanlara yönelik bölümler açılması halinde Kocaalili öğrencilerin il dışına çıkmadan yükseköğrenimlerini tamamlayabileceğini söyledi. Altay “Bunu fırsata çevirmemizin tam zamanı” dedi.

 

FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ

Kocaali Abidin Serhoş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni hali hazırda üç alanda eğitim verdiğini ve bunun artırılabileceğini belirten okul müdürü Ali Altay “Okulumuz şu an elektrik, muhasebe ve çocuk gelişimi olmak üzere üç farklı alanda eğitim veriyor. Ve biz Kocaali’de mesleki alanda eğitim veren lise düzeyindeki tek okuluz. Kocaalimizin yıllardır hayalini kurduğu Denizcilik Meslek Yüksekokulu da ilçemiz için çok büyük bir nimet ve biz bunu fırsata dönüştürmeliyiz. Amacımız mesleki alanda eğitim veren iki okulun iş birliği yapabileceği projeleri hayata geçirmek ve daha iyi projelerin temelini atmak. DMYO hali hazırda denizcilik, sivil savunma ve itfaiyecilik alanlarında eğitim veriyor. Bizim okulumuzda da DMYO’da eğitimi verilen bölümlerin alt bölümleri açılması halinde iki okul arasındaki iş birliğini daha da güçleneceğini ve Kocaalimizdeki öğrencilerin bu bölümleri tercih etmeleri halinde ilçe dışına çıkmadan yükseköğrenimlerini tamamlayabileceklerini düşünüyoruz. Kocaali DMYO bizim için bir fırsat ama bunu daha büyük fırsatlara çevirebiliriz ve bunun tam zamanı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

DESTEK GEREK

İki okul arasındaki işbirliğinin, Kocaali’nin denizcilik anlamında daha güçlenmesine imkan sağlayacağını belirten Altay “Amacımız iki okul arasındaki iş birliği temelinde denizcilik, sivil savunma ve itfaiyecilik gibi alanlarda bölümler açılmasına zemin hazırlamak ve kalifiye eleman olarak yetişmek isteyen gençlerimiz için yükseköğrenimlerini kendi ilçelerinde tamamlayabilmelerine imkan sağlamak. Bu sayede ilçemiz Kocaali’nin elinin, denizcilik anlamında hem eğitim hem de mesleki olarak güçleneceğini düşünüyoruz. Tabi ki bu işbirliği için Kocaali’nin idari emirlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve en önemlisi de Kocaali Halkı’nın desteğine ihtiyacımız var. Ziyaretimizde bizlere eşlik eden Yüksek Okul Personeline ve bizleri ağırlayan Yüksek Okul Müdürü Nuri Akkaş Beye teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.