Gündem

Fındıkta rekolte oyunu

Girdi maliyetleri her geçen gün artan fındıkçıya bu kez de yüksek rekolte ile darbe vurulmaya hazırlanıyor. Rekoltenin yüksek olması fiyatın düşük olması beklentisini beraberinde getiriyor. Dubai’de yapılan toplantıda Türkiye’nin fındık rekoltesi oldukça yüksek gösterildi.

 

DUBAİ’DE TOPLANDI

Kuru meyve endüstrisiyle ilgili tek uluslararası etkinlik olan Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi’nde 2022-2023 sezonu fındık rekoltesi Dubai’de açıklandı. Toplantıda Türkiye’nin fındık rekoltesinin 760 bin ton olacağı öngörülüyor. Türkiye’nin elinde 105 bin ton civarında stok olduğu da ifade ediliyor. Bu şekilde fındık fiyatının aşağılarda kalması yönünde beklenti oluşturuluyor. Otoriteler ise fındık rekoltesinin tahmini için henüz çok erken olduğunu, yapılan rekolte tahmininin ise iyi niyetten uzak olduğunu ifade ediyor.

 

FİYAT NE OLUR

2021 mahsulü fındık fiyatı 27 lira olarak açıklanmıştı. Bu fiyat artan girdi maliyetleri ve döviz fiyatlarına paralel olarak serbest piyasada kendiliğinden yükselmiş ve 39 liraya kadar ulaşmıştı. Bu hızlı yükseliş çiftçilerde 2022 mahsulü fındık fiyatının daha yüksek olacağı beklentisine neden olmuş, fiyatın 50 liranın üstünde oluşması yönünde hava oluşmuştu. Dünya piyasasının oluşmasında etkin rol oynayan Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), bu yıl 39’uncu kez 11-13 Mayıs’ta Dubai’de düzenlendi.