Karasu

Fındıkta mayıs ayı bakımı

Fındıkta mayıs ayı bakımı

Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta Mayıs Ayı üçüncü hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Ersoy, “Fındığın ana zararlısı olan Fındık Kurdu ve Fındık Yeşil Kokarcası zararlılarına karşı kimyasal mücadeleye başlanabilir” dedi.

Kimyasal mücadele yapılabilir

Fındıkta Mayıs ayı üçüncü hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmede bulunan Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Fındığın ana zararlısı olan Fındık Kurdu ve Fındık Yeşil Kokarcası zararlılarına karşı kimyasal mücadeleye başlanabilir. Fındık kurdu beslenmek ve yumurta koymak suretiyle meyvede zararlı olur. Fındık kurdu ergin ortalama 120 meyve de zarar yapar. Delikli meyve zararı oluşturarak meyvenin pazar değerini düşürür. İlçemiz fındık bahçelerinde yapılan kontrollerinde hemen hemen tüm mahalledeki bahçelerde Fındık kahveregi ve yeşil kokarcası erginine rastlanmıştır” şeklinde konuştu.

İlaçlama yapılmalı

Ersoy, “Fındık kurduna karşı ilaçlı mücadele yapılmış ise, Fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapan Fındık Yeşil Kokarcası zararlısına karşı bu dönemde ayrı mücadele yapmaya gerek yoktur.  Ancak fındık kurduna karşı kimyasal mücadele yapılayacak ise mutlaka kokarca zararlısına karşı ilaçlama yapılmalıdır. Özetle bu dönemde tek ilaçlama aleti ile hem fındık kurdu hem de Fındık kahverengi ve yeşil kokarcası zararlısı ile kimyasal mücadele yapılabilir. Fındıkta verimi ve kaliteyi etkileyen Külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Olgunlaşma sağlanır

Fındık bahçesi yabancı ot temizliğine başlanılabileceğini belirten Mühendis Ersoy, “Dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Kesilen dal parçaları bahçe içerisinden çıkarılarak temizlik yapılabilir. Üreticiler arasında yazlık gübre olarak adlandırılan Azot bitkilerin temel ihtiyaç duyduğu besin maddelerindendir. Azot noksanlığında fındıkta; dal gelişimi zayıflar, sürgünlerin büyümesi gecikir, sürgünler ince ve kısa olur. Noksanlık belirtileri önce yaşlı yapraklarda görülür. Sürgün, dal ve ocaktaki yapraklarda homojen bir sararma görülür. Yaşlı yapraklar vaktinden önce dökülür. Meyve zurufları kısa kalır. İkinci uygulanan Azotlu gübre ile meyvelerin büyümesi, gelişmesi ve olgunlaşmasını sağlanır” dedi.

Ersoy, “Azotlu gübre ile meyvelerin büyümesi, gelişmesi ve olgunlaşmasını sağlanır” dedi.