Karasu

Fındıkta 70 ton hasar

Geçtiğimiz günlerde yaşanan dolu felaketinde birçok fındık bahçesinde 60 ile 70 ton civarında hasar meydana geldiğini ifade eden Hasan Emanet Sigorta İşletmecisi Hasan Emanet, “Yaşanan dolu felaketinde Tarım Sigortası yaptırmaması, bankaların poliçeleri eksik düzenlemesi ve ocak sayısını eksik göstermesi nedeniyle çiftçimiz mağdur oldu” dedi.
860 hasar ihbarı
Hasan Emanet Sigorta İşletmecisi Hasan Emanet, geçtiğimiz günlerde yaşanan dolu felaketinde birçok fındık bahçesinde 60 ile 70 ton civarında hasar meydana geldiğini ifade etti. Emanet, “Karasu ve Ferizli ilçelerinde meydana gelen dolu felaketi, birçok köyde büyük zarara yol açtı. Yaşanan afetten yaklaşık sekiz bin ton fındık bahçesi etkilenirken, eksperlerin son bir haftalık raporuna göre bazı bölgelerde yüzde 35, bazı bölgelerde ise yüzde 20 civarında dolu zararı tespit edildi. Meydana gelen hasar sonucunda ilçelerde 860 civarında hasar ihbarı geldiği tespit edildi” ifadelerini kullandı.
Mağduriyeti önleyecek
Birçok çiftçinin Tarım Sigortası yaptırmaması nedeniyle zararlarının karşılanmaması, bankaların poliçeleri eksik düzenlediği ve ocak sayısını eksik gösterdiği de bu hasar sonucunda ortaya çıktığını ifade eden İşletmeci Emanet, “Bu durum çiftçilerin daha bilinçli sigorta yaptırması gerektiğini gözler önüne sermiş oldu. Halkımızın daha bilinçli bir şekilde sigorta yaptırması önemli. Sigorta acenteleri aracılığıyla fındık bahçelerindeki ocak sayısının tam olarak belirtilmesi ve ocak verilerinin net bir şekilde sigorta poliçesine aktarılması, çiftçilerimizin oluşabilecek hasarlarda mağdur olmasının önüne geçecektir” dedi.
Destek vermeye hazırız
Hasan Emanet Sigorta İşletmecisi Hasan Emanet, “Yapılan yanlış sigorta nedeniyle çiftçilerimiz mağdur oldu. Dolu felaketinde bahçeleri zarar gören tüm çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum” dedi. Tarsim branşında eğitim aldıklarını da belirten Emanet, “Her branşta olduğu gibi Tarsim branşında da eğitim alarak müşterilerimize doğru poliçe yapılması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. Halkımızı bilinçlendirmek için bu tür olayların ders niteliğinde olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşlarımızı bilgi almak için firmamıza bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Emanet, “Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.