Fındık yerde mi kalacak

 

Karasu’da fındık işçisi sayısında sıkıntı yaşandığını söyleyen 8 mahalle muhtarı pazartesi günü Karasu Kaymakamlık Binası’ndaki muhtarlık ofisinde bir araya gelerek sıkıntıları dile getirdi. Okulların açılması ile işçilerin memleketlerine dönmeye başladığını söyleyen Ortaköy Mahallesi Muhtarı İsmet Turan, “İşçi sıkıntısı yaşıyoruz. Böyle giderse fındık yerde kalacak” dedi.

 

HER YIL ZORLAŞIYOR

Fındık üreticileri okulların açılması ile işçi bulmakta iyice zorluk çekmeye başladı. Karasu Ortaköy Mahallesi Muhtarı İsmet Turan, “Fındık hem yerlilerin hem de Doğu’dan gelen işçilerin geçim kaynağı niteliğinde. 4 yıldır hasat dönemlerinde işçi sayısıyla alakalı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu durumu muhtar olarak hem okulların erken açılmasına hem de ekonomik şartların her yıl zorlaşmasına bağlıyorum. Böyle giderse gelecek fındık hasat döneminde işçi sıkıntısı hat safhada olacaktır. Bize ancak sanayi ve teknolojinin yeni ürünü olan fındık toplama makinaları faydalı olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

AZALMA VAR

İlçe genelinde fındık toplamada ciddi bir şekilde işçi sıkıntısı yaşadıklarını dile getirmek amacıyla Kızılcık Mahallesi Muhtarı İsmail Hakkı Topaloğlu, Ortaköy Mahallesi Muhtarı İsmet Turan, Taşlıgeçit Mahallesi Muhtarı Veysel Aksu, Resuller Mahallesi Muhtarı Yusuf Sağır, Kancalar Mahallesi Muhtarı Alaattin Köroğlu, Akkum Mahallesi Muhtarı Mustafa Sağır, Subatağı Mahallesi Muhtarı Şaban Tutuş, Üçoluk Muhtarı Erdal Kılıç ve Kurumeşe Mahallesi Muhtarı Kemalettin Zengin bir araya geldi. Karasulu muhtarlar, Doğu ve Güney Doğu’dan gelen fındık işçilerinde her yıl azalma görüldüğünü belirterek önümüzdeki yıllar için de tedirgin olduklarını dile getirdi.